ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Dünya Müslüman Kadınlar Günü ve Nevruz Bayramı Kutlandı

20 Mart 2017 Pazartesi

Hz. Fatıma'nın viladeti münasebeti ile Dünya Müslüman Kadınlar ve Anneler Günü ile aynı tarihlere denk gelen Nevruz Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı.

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği programa Türkiye Caferileri Lideri Selahattin ÖZGÜNDÜZ, AKP Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Kaymakamı Harun Kaya, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu  Bahtiyar Esedzâde, İran'lı Akademisyen Yar. Doç. Zahra Faturechi, Caferi alimler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve on binlerce Ehlibeyt dostu katıldı.
 
Sunuculuğunu Ali Demirtekin ve Zehra Bayat'ın üstlendiği program İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezinde gerçekleştirildi.
 
Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, belediye başkanı Temel Karadeniz, ilçe müftüsü Mustafa Temel ve beraberlerindeki heyet, Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi bahçesinde kurulan Iğdır köy dernekleri standlarını gezdikten sonra Nevruz sembolleri demir dövme ve ateşten atlama ritüellerini gerçekleştirerek tören alanına alkışlarla giriş yaptılar.
 
Tören, Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den 15 Temmuz'a ve  tüm şehitlerimize saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Program, Zeynebiye Camii alimi ve Dünya Caferi Alimler Birliği üyesi Ehed Talan'ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.
 
Talan'ın ardından programa ev sahipliği yapan Zehra Ana Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin tanıtım filmi salondaki binlerle katılımcının alkışları eşliğinde izlendi.
 
Filmin ardından Hoşgeldiniz konuşmasını yapmak üzere Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı Meftune Atam sahneye davet edildi. Konuşmacıları selamlayan Meftune Atam, 2006 yılında kurulan Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin faaliyetlerinden bahsederek katkıda bulunanlara teşekkür etti. Hizmetlerinin gelişerek devam edeceğini söyledi. Atam, konuşmasında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Zeynebiye Camii hamisi ve Caferi Alimler Birliği Kurucu Başkanı merhum Hamit Turan'ın kaybından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. Törende duygusal anlar yaşandı. Hz. Fatıma'nın kutlu doğumu ve Nevruz dolayısı ile katılımcıları tebrik eden Atam, konuşmasının ardından törene Azerbaycan'dan katılan şehit annesi Nərgiz Əhmədov'a yılın annesi ödülünü takdim etti. Nərgiz Əhmədov'un oğlu Fərid Əhmədov, şehadetinin ardından Azerbaycan Cumburbaşkanı tarafından cesaret nişanına layık görülmüştü.
 
 
Sonrasında kürsüye çıkan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Hz. Peygamberin Hz. Fatıma'yı çok sevdiğini ve ona eş olarak Allah'ın Hz. Ali'yi yarattığını söyleyerek, bütün kadınların Hz. Fatıma'yı örnek alması gerektiğini vurguladı. Karadeniz, "Her ne kadar Peygamber emanetine layıkıyla sahip çıkamasak da en azından o emanetler sahip çıkmaları kollayıp korumalıyız." diye konuştu.
 
Karadeniz'in ardından kürsüye Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya çıktı. Kaya, "Bu camianın Peygamberin emaneti olan Kur'an ve Ehlibey'te gösterdikleri sevgi ve bağlılıkları dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Bu anlamda onlara hizmet etmekten büyük iftihar duyuyorum" şeklinde konuştu.
 
Törene İran'dan katılan Akademisyen Yar. Doç. Zahra Faturachi ise "Hz. Fatıma "Fatıma'ydı". O,  bütün dünya kadınlarına, bütün asırlar boyu ebediyete kadar eşsiz bir olgudur. İnsanlığa, O'nu örnek alacak milyonlarca Fatimalar lazım." diye konuştu.
 
Son olarak sahneye Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz davet edildi. Özgündüz, "Türk milleti Ehlibeyt sevgisinde birleşmiştir. Bizim hoyratlığımıza rağmen bu ülke halen ayakta duruyorsa, bunun iki sebebi var. Biri Ehlibeyt sevgisi diğeri de şehitlerimizin kanıdır dedi.
Özgündüz, kadınlara rol model olacak dört kadın vardır, biri Firavuna başkaldıran Asiye, biri ismetiyle tarihe geçen Hz. Meryem, biri, malıyla canıyla İslam'ı ihya eden Peygamberimizin eşi Hz. Hatice, biri de cennet kadınlarının hanımefendisi Hz. Fatıma'dir.
 
Kadınlar ona benzediği ölçüde değerlidir, uzaklaştığı ölçüde değerlizleşir diyen Özgündüz, bu kültür İslam'ın gülen yüzdür. Tekfirci anlayışı kenarda tutarak diyorum, bu ülkede Hanefisi, Şafii'si, Hanbeli ve Maliki'siyle bütün mezheplere mensup olan Müslümanlar için, Ehlibeyt'in aşkında, yolunda, mevedetinde birleşmiştir. Ehli Sünnet ulemasından Şeyh Hanefi Kunduzi Ehlibeyt'in fazileti ve aşkı konusunda yazdığı eseri kanaatimce Şia uleması yazamamıştır. Allah bizi bu yoldan ayırmasın' diye konuştu.
 
 
Törende sahne alan Halk Ozanı Aşık Maksut Feryadi icra ettiği eserlerle programa renk kattı.
 
Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu'nun hazırladığı "Nevruz" temalı tiyatro katılımcıların beğenisini kazandı.
 
Programa Azerbaycan'dan katılan Ehlibeyt Meddahları Seyyid Taleh Boradigahi ve Seyyid Peyman Boradigahi eserleri ile katılımcıları büyüledi. İkilinin okuduğu methiyeler sık sık alkışlarla kesildi. 
Program plaket takdimi ve yapılan çekilişin ardından son buldu.
 

Fotoğraflar eklenecektir.