ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 
  • Ana Sayfa »
  • HABERLER »
  • Zehra Ana Yard. Day. Der. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan'ın Hatim Konuşması

Zehra Ana Yard. Day. Der. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan'ın Hatim Konuşması

22 Haziran 2017 Perşembe

Zeynebiye'deki Hatim Duası programında Zehra Ana'yı temsilen yönetim kurulu başkan yardımcısı Zehra Kaçan bir konuşma yaptı.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

      Öncelikle sizleri yüce rabbimin selamıyla selamlıyorum. Zehra Ana Derneğinin düzenlemiş olduğu Zeynebiye Hatim programına yoğun katılımınızdan dolayı ve bu izzetli meclisi boş bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. 

      Kuran'ın Baharı olan Ramazan ayında burada bulunma sebebim Zehra Ana Derneği adına naçizane biraz bilgi vermektir.

      Her ne kadar birçoğunuz derneğimiz hakkında bilgi sahibi olsanız da yıl içerisinde Zeynebiyeli hanımlarla böyle güzel atmosferde bulunma fırsatı yakalayamıyoruz. Lakin istiyoruz ki sizlerle daha fazla hemhal olalım, daha fazla kendimizi ifade edelim. Biliyorum hepinizin bir Bayat ram telaşesi var bu nedenle sözü uzatmamaya çalışacağım. 

      Bildiğiniz gibi 12 yıl önce Değerli Liderimiz ve sizlerin büyük desteğiyle toplumumuza kadınımıza ve özellikle ihtiyaç sahiplerine yardım edebilme amacıyla kurulan Zehra Ana Derneği hakkında çok sorulan bir kaç soruyu cevaplandırmak istiyorum. Sizlerde Zehra Ana Derneğinin gönüllü üyeleri olarak bu sorularla karşılaştığınızda gönül rahatlığıyla cevaplandırabilesiniz. 

1. Bizler Zehra Ana Derneğinde tam olarak neler yapıyoruz? Gelin sizlerle beraber son 1 yılda neler yaptık bir göz atalım.

• Aşura Çalışmaları

• Ali Asgar Günü

• Dünya Müslüman Kadınlar Günü

• Hatim Programı 

• Mükellefiyet Programı 

• Tespit- Dağıtım

• Kültürel Etkinlikler 

• Kurum bünyesindeki eğitim birimlerinin idaresi (Azerbaycan Okulu, Etüt, Anaokulu, Hanımlar için İlimler Akademisi, Çocuklar için Yaz okulları ve Kuran Kursları)

• Çocuk Giydirme

• Pencere Kampanyası 

• Sadaka Kutuları Dağıtım-Toplama 

• Giysi Deposu

• Çeyiz Evi 

• Eğitim Bursları

 

Bunlar sadece son 1 yıl da Gönüllü Yönetim Kurulu ve personel kadromuzun sizlerin desteğiyle icra etmiş olduğu görevlerdir.

 

Peki 1 yılda bir avuç insanla bu kadar etkinliği nasıl yapıyoruz. Öncelikle Rabbimin inayeti, Hz. Zehra'nın teveccühü, sizlerin desteği ve gönüllülük esasıyla çalışmamızın bereketidir diye düşünüyorum.

 

Soru: Yönetim kurulu ücret alıyor mu? 

Ben bu derneğe katılmadan önce en çok merak ettiğim şey yönetimdeki gönüllü kadınların gece gündüz demeden hiçbir menfaat ve çıkar gözetmeksizin nasıl bir arada çalıştıklarıydı. Aralarına katılıp ilk ihtiyaç sahiplerine gıda dağıtımına gittiğimizde o çaresiz insanların kolumuzdan tutup bir kez Allah razı olsun demelerinin her menfaat ve çıkarın üstünde olduğunu gördüm. Sizi temin ederim ki o masaya oturan hiçbir yönetim kurulu üyesi tek bir kuruş almadığı gibi, içtiği çayının parasını da mutfak kumbarasına atmaktayız.

 

Bunları sizlerle neden paylaşıyorum ; çünkü biz Zehra Ana Derneği olarak sizi yeterince bilgilendirmesek sizde etrafınızda derneğimize yöneltilen asılsız eleştirilere cevap veremezseniz ve bundan dolayı ihtiyaç sahiplerimize giden yardımlar azalırsa bunda eleştirenler kadar sizde bizde vebal sahibi oluruz. Tabiî ki bizde insanız ve gözümüzden kaçan şeyler olabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir ihsan yemeği organizasyonu oldu. Biz de Hz. Abbas'ın türbesinden ihsan edilen kurbanları teberrüken her akşam verilen iftar yemeğinin içine katılmasına arzu ettik. Malesef dağıtımda çıkan aksaklıklardan dolayı derneğimize kırılanlar olmuş. Allah şahit bize dağıtım için çağrı yapılmadı her zaman görevlinin yeterli olacağı düşünüldü heralde. Bu kadar güzel ve yoğun katılımı ön göremediğimiz için ben şahsım ve ekibim adına özür diliyorum. Bu yoğunluğu ön görebilseydik her zaman olduğu gibi seve seve sizlere hizmet ederdik.

 

Sözlerime burada son verirken öncelikle bu güzel hatim programlarını icra eden zahmetin çoğunu çeken bizim de desteğini her zaman hissettiğimiz değerli alimimiz sayın Ehed Talan hocamıza, yurt dışından gelip bu güzel programı icra etmemize katkı sağlayan hoş sedalarıyla meclisimizi bereketlendiren 4 değerli karimize, eşlerine, camide ve çocuk eğitiminde görev alan kızlarımıza ve yine programın zahmetkeşlerinden kardeşimiz Ali Ekber Akdoğana ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun.

 

Ayrıca 23 Haziran Cuma akşamı YKB'de ki Kudüs gününe ZHGM adına hepinizi davet ediyorum. Program öncesi YKB bahçesindeki iftarda buluşalım inşallah. Hepinizi Rabbimize emanet ediyorum. Allah ibadet, itaat ve hatimlerinizi kabul etsin inşallah ve hayırlı bayramlara çıkarsın.