ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Ali Asgar Günü'nde Gözyaşları Sel Oldu

22 Eylül 2017 Cuma

Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilen 6 aylık oğlu Hz. Ali Asgar'ı anmak için her yıl Muharrem ayının ilk cuması dünyanın dört bir yanında Ali Asgar Günü merasimleri tertipleniyor.

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilcisi Zehra Ana Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen Ali Asgar Günü programına Ehlibeyt dostları büyük ilgi gösterdi. Binlerce anne kucaklarında Ali Asgar kıyafetleri giydirdikleri bebekleriyle Kerbela'nın en küçük askerini selamladı.

 

Sunuculuğunu Ali Demirtekin'in üstlendiği program, istiklal marşı ve saygı duruşunun ardından CABİR alimlerinden Zeynebiye Camii İmam'ı Şeyh Ehed Talan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Meftune Atam'ın konuşmasıyla devam eden programda Atam, "Buraya 'tarafız' demek için toplandık. 'Haksızlığa karşı hakkın ve haklının tarafındayız demek' için toplandık. Bugün tüm dünyada, özellikle İslam coğrafyasında yeni Kerbelalar yaşanıyor. Yine Ali Asgarlar şehit oluyor, Rugeyyeler yetim kalıyor. O yüzdendir ki 'Her gün aşura, her yer Kerbela' sloganı dilimizin ezberi olmuştur." diye kaydetti.

 

Atam'ın ardından kürsüye davet edilen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise, "Rabbim bizleri zalimden ve zulümden uzak etsin. Bize yeni Zülfikarlar, Aliler, Hasanlar, Hüseyinler, ehlibeyt dostları göndersin. Dünyada zulmün ve adaletsizliğin önüne geçebilmeyi bizlere nasip etsin." dedi.

 

Azerbaycanlı Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh'in okuduğu mersiyelerle Ehlibeyt dostlarının gözyaşlarına boğulduğu programda son olarak Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz sahneye davet edildi.

 

Özgündüz, "Dünyanın hiçbir yerinde ve milletinde çocukların Ali Asgar'ın akıbetine uğramaması, kurşunlara ve oklara hedef edilmemesi gerektiğini dile getirerek, "Hiçbir ananın kucağı süt emen yavrusundan boş kalmasın. Hiçbir beşik sahibinden yana boş kalmasın. Annelerin ve babaların kalbi yavrularından yana dağlanmasın." dedi. "Filistin'den Myanmar'a, Afrika'da Cebeli Tarık'tan Çin Seddi ve Doğu Türkistan'a kadar İslam coğrafyasında hala Ali Asgarlar öldürülmekte. Kucağı çocuklu analar zulme, taarruza uğramakta. Ne yazık ki buna gaflet içinde olan bir takım Müslümanlar alet oluyorlar. Allah Müslümanlara akıl, vicdan, insaf, iman ihsan etsin. Emperyalizm ve siyonizmin kurduğu bu tuzaklardan Müslümanları korusun. Mezhep farklılığı bizim düşmanlık sebebimiz değil, kültürel zenginliğimizdir." şeklinde konuştu.

 

Özgündüz'ün ardından  Zehra Ana Derneği Tahtakale Temsilcisi Filiz Koç'un okuduğu "Ahd Duası" ile program devam etti. Azerbaycanlı Ehl-i Beyt meddahı Seyid Talih Boradigahi'nin okuduğu mersiyeler törene katılanları duygulandırdı.

 

Törene bebekleri ve çocukları ile katılan kadınların da Ali Asgar'ın annesi Hz. Rubap Hatun'a başsağlığı için toplandıklarını ve onun yasını tuttuklarını söyledi.

 

Tören sırasında Kerbela'dan Hz. Abbas  (as)'in türbesinde göndere çekilen bayrak tören alanına getirilerek ziyarete açıldı. Törenin sonunda, kadınlar çocukları havaya kaldırarak, ”Lebbeyk  Hüseyin ,lebbeyk ya Ali Asgar” diye haykırdı. Ali Asgar Günü töreni okunan dualarla son buldu.