ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Masume (sa)’nin Kutlu Doğumu ve Kızlar Günü Programı Konuşması-MEFTUNE ATAM

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam’ın Konuşması (Tam Metin)

Bismillahirrahmanirrahim 
Al-i Resul'ün kerimesi, Cennetin kokusu, Kevser'in cilvesi, İmam Musa (as)'nın ciğerparesi, İmam Rıza (as)'nın gözbebeği, ikinci Fatıma, Hz. Fatıma Masume'nin kutlu vilayeti ve Kızlar Günü dolayısıyla başta zamanımızın İmam'ı İmam Mehdi (af)'ye, müçtehidlerimize ve değerli liderimiz Sn. Selahattin Özgündüz'ün şahsında tüm İslam alemine tebriklerimi arz ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, hoşgeldiniz diyorum.
 
 
Masume, Medine'den Meşhed'e zorlu bir yolun hikayesidir, Masume yalnızlığın sultanıdır; Masume, Allah yolunun şehidesidir; Masume, çöle hayat veren gurbetin garibesidir; Masume, İmam Rıza (as)'nın Zeyneb'i; İmam Musanın Fatıması, Hucb-u hayanın Güneşi, Velayetin annesinin aynası, Hz.Zeyneb'in yoldaşıdır.  Selam olsun Fatıma'yı Masume'ye, O'nun babasına, kardeşine, yeğenine, dedelerine ve tüm günahlardan arındırılmış tertemiz nesebine..
Dünün gayretli genç kızları, bugünün fedakar anneleirne bu günümüzü borçluyuz
 
 
Değerli Ehlibeyt Dostları, 
 
 
Bildiğiniz üzere Zehra Ana, kurulduğu günden bu yana yardım faaliyetlerinin yanısıra, sosyo-kültürel alanda da başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Toplumdaki her türlü yoksullukla ve yoksunlukla mücadele etmeyi hedefleyen derneğimiz, gençlik çalışmalarına her zaman ayrı bir önem vermiş ve gençlerimizi topluma kazandırma noktasında özel bir çaba sarfetmiştir. Bugünün çocukları yarının gençleri olacak düşüncesiyle, çocuklarımızı anaokulu çağından itibaren ehlibeyt öğretileri ışığında yetiştirme çalışmalarımız devam etmektedir.
 
 
Zeynebiye Hareketi bünyesinde genç erkek kardeşlerimiz , Zeynebiye Hareketi Gençlik Merkezi Platrormu'nu kurarak başarılı faaliyetlere imza atmış ve göğsümüzü kabartmışlardır. Bunun yanında genç kızlarımıza yönelik faaliyetler ne yazık ki bu güne kadar gerekli şartların hasıl olmaması sebebiyle biraz daha geri planda kalmıştır. 
 
 
Zehra Ana bünyesinde genç kızlarımız her zaman bizimle birlikte omuz omuza çalışmış, gerek projelendirme gerekse saha çalışmaları alanında her zaman yanımızda olmuşlardır. 
 
 
Yaptığımız gözlemler neticesinde genç kızlarımızdaki azim, heyecan ve topluma daha fazla yararlı olma arzusu ve kendilerinden gelen talep doğrultusunda yeni bir örgütlü oluşumun zemini hazırlamıştır. Bu sebeple Zehra Ana Gençlik Kolları'nı faaliyete geçirmenin sevinci içerisindeyiz.
 
 
Sanırım Türkiye'de ilk kez kutlanan Hz. Masume'nin doğum yıl dönümü ve kızlar günü programına Zehra Ana Gençlik Kolları'nın ev sahipliği yapması bizim için ayrı bir heyecan ve önem arz ediyor. Henüz dünyaya gelmeden dahi hakkında Ehlibeyt İmamları kaynaklı bir çok hadisin bulunduğu  Hz. Masume yaşamı, ilmi, iffetli ve velayetin arkasındaki güçlü duruşuyla zamanın Fatıma'sı olarak adlandırılmış ve genç kızların rol modeli olarak sembol halini almıştır.
 
 
İslam dininin kız çocuklarına verdiği önem aşikardır. Peygamber efendimizin Hz. Fatıma-tuz Zehra'ya verdiği değer, İmam Ali (as) ve Hasaneyn (as)'nin Hz. Zeyneb'e verdiği değer, İmam Musa-i Kazım ve İmam Rıza (as)'ın Hz. Masume'ye verdiği değer bunun en güzel örnekleridir.
 
 
Bu bilgiler ışığında değerli liderimizin Türkiye'de kurduğu harekete Zeynebiye ismini vermesi de Öz Muhammedi islamda kadına verilen değere atıf niteliğindedir. Bunun yanında kadınlarımız da her zaman bu teveccühe layık olmak adına canla başla, en az erkekler kadar mücadeleler vererek Zeynebiye Hareketi'nin bekası için çalışmışlardır. Dünün gayretli genç kızları, bugünün fedakar annelerine çok şey borçluyuz. Bugün Hareketin geldiği nokta, onların parmaklarından , kulaklarından çıkarıp bağışladıkları alyans ve küpelerle temelini attıkları Zeynebiye ve diğer camilerimiz sayesinde sağlamlığını korumaktadır. Allah bu hareketin banisi ve kurucusu değerli liderimizin sayesini üzerimizden eksik etmeyerek ömrünü uzun etsin, hareketin hamisi ve hepimizi babası Merhum Ş. Hamit Turan'a rahmet etsin ve siz değerli Ehlibeyt dostlarının desteğini toplumumuzun üzerinden eksik etmesin.
 
 
Dünün genç kızlarından ilham alarak, bugün örgütlü çalışma talebiyle desteğimizi isteyen genç kızlarımızın yanında olmak hepimizin toplumsal vazifesidir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerin çalışma azim ve heyecanını yitirmemesi için elimizden geldiğince yanlarında olacağımızın sözünü buradan bir kez daha veriyor, onların da bizim bu güvenimize layık olacaklarına yürekten inanıyorum. Omıuzlarımızda Ehlibeyt mektebi adına önemli bir sorumluluk var, zamanı geldiğinde bizler onlara, onlar da yeni nesillere bu Zeynebi sorumluluğu devredecektir. Zeynebiye Hareketi'nde Ehlibeyt ahlakıyla büyümüş bu neslin davayı sonuna kadar sahipleneceklerine olan inancımız tamdır.
 
 
Zehra Ana Gençlik Kolları'nı bir kez daha kutluyor, projenin oluşumu ve hayata geçirilmesi ve programın hazırlanmasında emek veren kardeşlerime  teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlayarak, Allah'a emanet ediyorum.