ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Iğdır’da Hz. Ali Asgar Günü

14 Eylül 2018 Cuma

Muharrem ayının ilk Cuma günü Dünya Ali Asgar Platformu desteği ile tüm dünyada Hz. Ali Asgar Günü etkinlikleri düzenleniyor.

Türkiye'deki Hz. Ali Asgar Günü etkinliklerinin en kapsamlısı İstanbul'dan sonra Iğdır'da gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Iğdır'da ilk kez gerçekleşen ve Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilciliği Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen programa bu yıl da Ehlibeyt dostları yoğun ilgi gösterdi.

 

Iğdır Yeraltı Çarşısı Üstü'nde gerçekleşen programın sunuculuğunu Mehti Atam üstlendi. Okunan istiklal marşı ve Ş. Kazım Şıktaş'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda ilk olarak Zehra Ana Iğdır Temsilcisi Rugeyye Yılmaz hoşgeldiniz konuşmasını gerçekleştirdi. Katılımcılara Hz. Ali Asgar meclisini boş bırakmadıkları için şükranlarını sunan Yılmaz, “Bu kutlu meclisten eli boş, hacetimizi almadan dönmeyelim.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Programa İstanbul'dan katılan ve Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan da onur konuğu olarak Ehlibeyt dostlarına seslendi. Yönetim kurulu başkanı Meftune Atam'ın selamını Iğdır halkına ileten Kaçan, konuşmasında “Ne mutlu bizlere ki Huseyni davanın birer neferi olarak gücümüz yettiğince Hz Ali Asgar'ın mazlumiyetini dünyaya haykırabiliyoruz. Gönlümüzü bu kutsal davaya yönlendiren yüce Rabbim'e binlerce kez hamd olsun.” diyerek sözlerine “Zehra Ana sizin derneğinizdir. Aklınıza takılan her konuda kapısını çalabilirsiniz. Bizim sermayemiz sizlerin bize olan güveninizdir.” şeklinde devam etti. 

 

Kaçan'ın ardından programın ana konuşmacısı olarak kürsüye davet edilen Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Ş. Veli Beder ve Iğdır Müftüsü Mustafa Tekin yaptıkları konuşmada Hz. Hüseyin'in mazlumiyetine değinerek birlik beraberlik mesajı verdiler.

 

Program, Ehlibeyt Alimi Ş. Behlül Salmanlı'nın okuduğu Ahd Duası ile bebeklerin İmam-ı Zaman (af)'ye adanması ve Ehlibeyt meddahı Emir Hüseyin'in okuduğu mersiye ve sinezenlerle son buldu.

 

Programın sonunda Hz. Zeyneb'in türbesinden gelen bayrak teberrüken ziyarete açılırken halkın yoğun ilgisini gördü.

 

 

Iğdır Valisi Enver Ünlü ve Iğdır Üniversitesi Rektörü Dr. Mehmet Hakkı Alma'nın da katıldığı program Iğdır'da büyük ses getirdi.