ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Ali Asgar İstanbul’da Anıldı

15 Eylül 2018 Cumartesi

Dünya Ali Asgar Platformu tarafından dünyanın dört bir yanında düzenlenen Hz. Ali Asgar Günü programlarının en görkemlisine İstanbul ev sahipliği yaptı.

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilciliği Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan program Türkiye ve Avrupa'nın en büyük amfi tiyatrosu Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleşti.

 

Sunuculuğunu Ali Demirtekin'in üstlendiği programa bir çok Ehlibeyt dostu katıldı. Annelerinin kucaklarında Hz. Ali Asgar'ın temsili kıyafetlerini giyen bebekler salonda manevi bir hava yaşanmasına sebep oldu.

 

İstiklal marşının ardından Ş. Muhammed Karaduman'nın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Kudüs Tv ekranlarından canlı yayınla tüm dünyadaki Ehlibeyt aşıklarına ulaştı.

 

Programın ev sahibi Zehra Ana adına hoşgeldiniz konuşmasını gerçekleştiren Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam ” Allah yolunda öldürülenlere "ölüler" demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.”

 

Bakara Suresi 154. ayette Yüce Yaradan'ın buyurduğu üzere, onlar hayattadırlar ve bizlerin uğruna onca fedakarlık yaptıkları İlahi emanete ne şekilde sahip çıktığımızı izlemekte, bizlerin bu yüce dine sahip çıkmasını beklemekte ve istemektedirler.

     

Bunu bizden Kerbela' nın en küçük en masum şahidi ve şehidi Ali Asgar  istemektedir. Bunu bizden herköşesinde ezanı  Muhammedinin yüceldiği bu cennet vatanı korumak,yüceltmek uğruna can veren şehitlerimiz istemektedir.

 

Bunu bizden  asker babasını ziyaretten dönerken  namert,ve alçakların kurduğu hain tuzakta annesi ile beraber şehit olan bizim küçük aliasgerimiz Mustafa Bedirhan istemektedir.

Vefanın timsali Alemdar Abbas , Şebihi Peygamber Ali Ekber,İmam Hasan'ın yadigarı nevcivan Kasım istemektedir. 

6 aylık kundaktaki yavrusuna varıncaya dek tüm azizleriyle beraber kendi canını  Öz Muhammedi İslam'ın ve İlahi değerlerin yaşaması uğruna feda eden Hz. Huseyn istemektedir.

 

Bunu bizden; elinde Huseyn'in kanlı gömleği mahşere kadar bekleyecek olan yüreği yaralı Hz. Zehra, Kerbela'da   yaşadığı musibetlerden beli bükülen ama metanetini bir an olsun yitirmeden bu kutlu mesajı bizlere ulaştıran Kerbela'nın kahramanı (2. Alemdarı) Hz. Zeynep ve  bu meclisin sahibi Hz.Peygamber'in vefalı gelini Hz. Rubap istemektedir.  

 

Bu yüzden biz onlara olan vefa borcumuzu ödemek adına bu davaya öyle sahip çıkmalıyız ki; Hz. Zehra' nın sıngın yüreği teselli bulmalıdır.

Bu noktada özellikle biz kadınlara önemli görevler düşüyor. Öyle evlatlar yetiştirmeliyiz ki; her şeyiyle  Huseyn,  Abbas, Ekber  ve Kasım gibi bu davaya sahip çıksın.Anneler olarak kucağımızda Asgar'ın kurban olduğu  değerleri yaşatacak binlerce Asgarlar yetiştirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

 

Atam'ın ardından sahneye sırasıyla Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve El Mustafa Üniversitesi Rektörü Dr. Seyyid Vahit Kaşani davet edildi. Hz. Hüseyin'in hak davası ve mazlumiyetine değinen konuşmacılar Hz. Ali Asgar'ın şehadetinin kabul edilebilir bir yanı olmadığını vurgulayarak bu şehadetin tüm islam dünyasının ortak matemi olması gerektiğini vurguladılar.

 

Son olarak kürsüye davet edilen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ise “Alemlere rahmet olarak gönderilen Mustafa (saa)'nın ümmeti getirdiği yüce kitabımızın dışında bir eğitimi kimden aldı ki kendi dindaşlarımıza merhamet etmiyoruz. Yine çocuk kesiyoruz, yine bebek kesiyoruz.” şeklinde konuşarak günümüzde hala yeni Kerbelaların yaşandığını ve ümmet olarak birleşip bunlara karşı durmamız gerektiğini vurguladı.

 

Programda Necla Güneş'in okuduğu ve katılımcıların bebeklerini göğe kaldırarak göz yaşları içinde tekrarladığı “Ahd Duası” okundu.

 

 

Hz. Ali Asgar Günü Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi'nin okuduğu mersiye ve sinezenlerle sona erdi.

 

Programın çıkışında Kutsal İmam Rıza (as) Türbesi'nden Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne özel olarak gönderilen kabir örtüsü ziyarete açılırken, Ehlibeyt dostlarından yoğun ilgi gördü.