ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Zehra Kaçan’ın 20 Yanvar Konuşması

20 Ocak 2019 Pazar

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan YardımcııZehra Kaçan’ın 20 Yanvar Programında Gerçekleştirdiği Konuşma

Bismillahirrahmanirrahim

 

“Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez.” diye haykırarak, vatanını canından aziz bilen 20 Yanvar şehitlerini anmak üzere tertiplediğimiz programı şereflendiren Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün şahsında protokolümüzü süsleyen misafirlerimiz ve bizleri yalnız bırakmayarak salonumuzu dolduran siz değerli katılımcılara hoş geldiniz diyerek saygılarımı sunuyorum.

 

20 Yanvar günü Azerbaycan Türkleri'nin varolmakla yok olmak arasında verdikleri en çetin mücadelelerden birisidir. O gün yaşanan vahşet Azerbaycan'ın bağımsızlık fitilini ateşlediği gibi diğer Türk devletlerine ve halklarına da örnek teşkil etmiştir. Dolayısıyla bugün her ne kadar Kanlı Yanvar, Kara Yanvar olarak anılsa da  Azerbaycan'ın tarihine bir Milli Kahramanlık Destanı olarak yazılmıştır.

 

Bu vesile ile vatanlarının bağımsızlığı ve bekası uğruna şehit düşen soydaşlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilk olarak tanıyan Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi olmaktan da gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.

 

Azerbaycan ve Türkiye'nin kardeşliği dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de devam edecektir. Her zaman tekrar ettiğimiz gibi “Ayrılır mı gönül candan, Türkiye Azerbaycan'dan.”

 

Değerli kardeşlerim,

 

Bildiğiniz üzere Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 2006 yılında faaliyete geçtiğinden bu yana “dil, din, ırk ve mezhep” ayrımı yapmadan tüm mazlumlara umut olmaktadır. 

 

Değerli liderimizden aldığımız “İyi bir eğitim, hayırlı bir nesil” öğüdü ile cehaletin en büyük düşmanımız olduğunu bilerek eğitim konusunda çeşitli çalışmalarda bulunmaktayız.

 

Zehra Ana Azerbaycan Okulu da bu anlayışla, ülkemizde kayı dışı yaşamak zorunda kalan Azerbaycanlı ailelerin çocuklarını cehaletten kurtarmak amacı ile faaliyet göstermektedir.  Okulumuzda tamamen Azerbaycan müfredatına yönelik eğitimler yine Azerbaycanlı eğitmenler tarafından verilmektedir. Azerbaycan ve Türkiye hükümetinin resmi makamlarına yaptığımız başvurular henüz sonuçlanmasa da bu okula resmiyet kazandırma çalışmalarımız devam etmektedir. Buradan devlet büyüklerimize bir kez daha seslenerek gelin birlikte evlatlarımıza sahip çıkalım. Pırıl pırıl aydın bir geleceğin elimizden kayıp gitmesine izin vermeyelim diyorum.

 

Sözlerime son verirken burada toplanmamıza vesile olan 20 yanvar şehitlerini ve tüm vatan şehitlerimizi rahmetle anarak, Şehitler Şahı Hz. Hüseyin (as)'e komşu olmalarını diliyorum. Hepimizi Allah'a emanet ediyorum.