ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Selahattin Özgündüz’ün DMKG Konuşması

26 Şubat 2019 Salı

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz’ün Dünya Müslüman Kadınlar Günü programında gerçekleştirdiği konuşma.

Allah'ın selamı üzerinize olsun. Sevgili başkanım ve protokol, değerli meslektaşlarım, siyasi parti temsilcilerim, vekilim, misafirlerimiz ve salonumuzu süsleyen bacılarım, kardeşlerim, Cem TV, Kudüs TV ekranlarından bizleri izleyen bacılarım, kardeşlerim hepinize selamlar olsun.

 

Bacıların, bayanların, Müslüman kadınların günü mübarek olsun. Zeynebiye kadınlarının günü mübarek olsun. Fatima-i Zehra'nın şifası, duası her zaman üzerinizde olsun. Hava şartlarından korkuyorduk bayanlar nasıl gelecek diye. Bayanların birçoğunda çocuk var kollarında taşıyorlar. Şimdi salona bakıyorum, kadınlar büyük çoğunluğu oluşturuyor. Bacılarım yüzünüz ak olsun. Allah bize de sizin gayretinizden versin. 

 

Hareketin adı: Zeynebiye. Bu da normaldir. Kadınlar her zaman önde oldunuz, burada da olduğu gibi erkekler gölgenizden geliyor. Allah onları da sizi de var etsin. Erkekle bunda alınacak bir şey yok onlar sizin analarınız, ablalarınız, bacılarınız, eşlerinizdir. Onlarla övünmek sizin de benim de hakkım.

 

Bir hanımı anmak, anlamak için toplanmışız. Onun cennet kokusundan almak için toplanmışız. Onun meclisinde bulunma şerefinin arzusu ile toplanmışız. Meleklerin yarışa girdiği, Ehl-i Beyt'in zikrolunduğu, huzur bulduğumuz bu alanda toplanmışız. Hz. Fatima bize borçlu değil, biz ona borçluyuz, onun mektebine girdikten sonra da onun sayesinde kazandıklarımız sayesinde tekrar borçlu olarak çıkıyoruz. Ona verdiğimiz bir şey yok yine onun sayesinde kazandığımız çok şey var.

 

Dünya'da ortalama kadın-erkek sayısı çok yakındır. Yani dünya nüfusunun yarısı kadındır. Bundan önce milyarlarca kadın geçti, belki bundan sonra da milyarlarca kadın gelecek ama hiçbiri Hz. Fatima'nın (a.s) ulaştığı makama ulaşamamıştır. Ezelden ebediyete kadar. Babası enbiyanın şahıdır, kocası evliyanın şahı, bir oğlu soyluların şahı, bir oğlu şehitlerin şahı, bir oğlu fatihlerin şahı, kendisi de kadınların şahıdır. İki oğlu cennetliklerin şahı, kendisi cennetlik kadınların şahı. Biz bu insanlara ne verebiliriz ki? Ancak bir arada toplanıp onları anabiliriz.

 

Peygamberimizin başka kızları da vardı. Hz. Fatima kendi kişiliğiyle Şah-ı Zenan'dır. Fatima ayrıdır. Annesi Hatice'dir, her gün Cebrail Allah'tan özel sevap getirirdi o tüm servetini İslam yoluna veren kadına. Kendisi, annesinden de üste çıkmıştır fazilet bakımından. Buhari'nin hadisidir, Ayşe diyor ki: ‘' Hz. Fatima geldiğinde Hz. Muhammed ayağa kalkar, kendisini karşılar, elinden tutup öperdi. Sonra kendi makamına onu oturturdu.'' Ve ekliyor: ‘'Yürüyüşüyle, konuşmasıyla, bakışlarıyla, davranışlarıyla Peygamber'in bir kopyasıydı. Onun babası olan Peygamber'den başka ondan dürüst, iyi bir insan yoktur.'' Ehl-i Sünnet kaynakları söylüyor bunu.

 

Kız yetiştiriyor, diktatörü sarayında titretiyor, teslim alıyor eli zincirliyken. Dünyanın en kötü insanını, diktatörünü makamında esir ediyor. Diktatör ihtişamını göstermek isterken rezillikleri ortaya çıkıyor. Hz. Zeynep'i Peygamber eğitmiş, o öpmüş, o koklamış. Bütün hasretleriyle beraber Kerbela'dayaşananlardan sonra ayakta nasıl durabildin, o onurlu duruşu nasıl sergileyebildin, onun abidesi gibi düşman karşısında nasıl böyle dik kalabildin. Cevabı: ‘'Annem öğretti bunları bana, o öğretti bana, beni bu günlere o hazırladı.'' Yetiştirdiği kız böyle güçlü oluyor. Oğul yetiştiriyor o da diyor ki: ‘' Bu soysuz oğlu soysuz bizi iki şey arasında seçime zorluyor: ya kılıçla doğranmak ya da haysiyetsizce yaşamak. Allah bize yasak etmiştir bize alçakça yaşamayı. Benim asıl demek istediğim bizi terbiye eden, ak sütünü bize emziren anam bize zilletle yaşamayı, alçakça yaşamayı yasak etmiştir.'' Yani Zeynep'i Zeynep yapan Zehra'dır, Hüseyin'i Hüseyin yapan Zehra'dır. 

 

Hz. Fatima sadece duruşuyla bile birçok mesaj vermiştir çünkü yaptığı her şey Peygamber'e benzerdi, Peygamber'in yapacağı türden işlerdi.

Çocuklarına verdiği eğitim de Peygamber'in yapacağı türdendir. Onlara dik durmayı, boyun eğmemeyi, yardım etmeyi öğretmiştir. 

 

Kevser suresinin merkezinde Hz. Fatima vardır. Bütün iyi şeylerin ortasında, merkezinde Hz. Fatima vardır. Şefaat merkezinde kim var? Hz. Fatima. Bu yüce kişilik Hz. Muhammed'in (s.a.v) özel kızıdır. Ayetlere, surelere bakarak, onlardan örnek vererek konuşuyorum. Hz. Ayşe'nin sahi Ehl-i Sünnet kaynaklarında geçen cümlelerine bakarak konuşuyorum. 

 

Herkesin örnek alması gereken bir kişiliktir Hz. Fatima. İnşallah güzel günler önümüzdedir. Bunca insana buraya geldikleri ve bu günde Hz. Fatima'yı andıkları için teşekkür ediyorum ve Dünya'ya yayılmış bütün Müslüman hanımların Dünya Müslüman Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Allah hepimizden razı olsun.