ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Temel Karadeniz’in DMKG Konuşması

26 Şubat 2019 Salı

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in Dünya Müslüman kadınlar Günü’nde Gerçekleştirdiği Konuşma

Değerli Selahattin Özgündüz hocam, Zehra Ana derneğimizin değerli başkanı ve değerli yönetim kurulu üyeleri, Zeynebiye camiamızın çok kıymetli yöneticileri, meclis üyelerimiz, siyasi partilerimizin değerli temsilcileri, kıymetli Ehl-i Beyt dostları, Zülfikar yürekli Zehra Analar'ımız, çok kıymetli abilerim, ablalarım hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum; hoş geldiniz, şerefler verdiniz.

 

Yüce kitabımızda Peygamber efendimize hitaben Rabbimiz buyuruyor ki: ‘'De ki size getirmiş olduğum bu hakikatler ve tebliğ için sizden bir ücret istemiyorum. Sadece ve sadece Ehl-i Beyt'ime muhabbet istiyorum.''

İşte biz de bu hakikatten yola çıkarak Rabbimize dua ediyoruz: ‘'Rabbim; bizi kendine kul, Habib'ine ümmet ve Ehl-i Beyt'ine evlat et inşallah.'' Sevgili kardeşlerim,Zeynebiye camiamız özellikle yapmış olduğu bu programlarla beldemizde Ehl-i Beyt sevgisinin tohumlarını ekiyor.

 

Hepinizden Allah razı olsun. Tarih içerisinde maalesef Müslümanların birbiriyle girmiş olduğu siyasi çekişmelerle ve iktidar hırslarıyla Ehl-i Beyt sevgisi üzerinde bir sis perdesi oluştu. Rabbim, bu sis perdesinin bertaraf olması için çalışan ve bu anlamdaki toplantılarla Ehl-i Beyt sevgisini ilmek ilmek dokuyan kardeşlerimden razı olsun. Bugün buraya annemiz için, Hz. Fatima'nın (a.s) doğum gününü kutlamak için geldik. Dünya Müslüman Kadınlar günü ve Anneler Günü anlamında Hz. Fatima'yı (a.s)  örnek almak, başka etekleri bırakıp onun eteğine yapışmak ne güzel.

 

Biz Hz. Fatima'nın, Peygamber efendimiz için çok farklı bir yeri olduğunu biliyoruz. Peygamber efendimiz, Hz. Fatima'yı hiçbir şeyine kıyas etmemiştir. Onu hiç kimseyle kıyas etmemiştir. ‘'Cennet kokusunu özlediğim zaman kızım Fatima'yı öpüyorum onu kokluyorum.''  Demiştir. Bu güzel toplantı da Fatima kokuyor. 

 

Değerli kardeşlerim. İslam tarihinde çok özel kadınlarımız oldu. Özellikle dört zirve şahsiyeti hiç unutmuyoruz, onları yıldızlarımız kabul ediyoruz. Hz. Asiye, Hz. Meryem, Hz. Hatice, Hz. Fatima. 

 

Hz. Fatima aslında biraz Hz. Asiye'dir. Çünkü o da ismi firavun olmasa bile çok zalime sabretmiştir, çok zalimlere direnmiştir.

Hz. Fatima biraz Hz. Meryem'dir. Bir peygamber doğurmamıştır ama onun bir unvanı da babasının annesidir.

Hz. Fatima biraz Hz. Hatice'dir. Çünkü ilk gününden itibaren babasının yanında tıpkı annesi gibi varıyla, yoğuyla hep yanında olmuştur.

 

Hz. Fatima'nın fazileti ve güzelliği için Hz. Ali (a.s) yaratılmıştır. Ve Hz. Ali, Cenab-ı Hakk'ın Hz. Fatima'ya (a.s) bir hediyesidir. Çünkü biz nikâhlarının Allah katında kıyıldığına inanıyoruz. Hz. Fatima'yı, Hz. Ali'den önce istemeye gelenler için Hz. Muhammed (s.a.v) ‘' Ben Rabbimden, Hz. Fatima için vereceği kararı bekliyorum.'' Diyerek bu talepleri reddetmiştir. Ve Rabbimiz kendisine Hz. Ali ile nikâhını tebliğ ettiğinde O da şükür secdesine kapanmıştır.

 

Değerli kardeşlerim, annemize selam olsun. Onun yolundan gitmek isteyenlere selam olsun. O annemiz ki Peygamber efendimizin son dakikalarında yanında olup biricik babacığının elinden tuttuğunda ‘'Babacığım, dua et senden sonra Ehl-i Beyt'inden yanına ilk önce ben geleyim.'' Dediğinde Hz. Muhammed (s.a.v) ‘'Kızım, peki ya Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ne olacak?'' dediğinde Hz. Fatima ‘'Babacığım, onları ben Hz. Ali'ye ve senin ümmetine emanet ediyorum. Sen dua et senden sonra ben ilk önce sana kavuşayım.'' Dediğinde Peygamber'in duasıyla ilk önce Ehl-i Beyt'den Hz. Fatima, Peygamber'e kavuşmuştur. Ama biz onun emanetlerine sahip olamamanın mahcubiyetiyle, ama bugün Zülfikar yürekli kadınlarımızın onun peşinde gitme kararlığıyla avunuyoruz. 

 

Değerli kardeşlerim, Hz. Fatima neden çok büyük? Çünkü Hz. Fatima iki tane aslanı besledi. Onlara süt emzirdi ve o aslanları beslerken onlara şu duayı etti, şu öğüdü verdi: ‘'Çocuklarım, küfrün ve zalimin iti olacağınıza, imanın ve mazlumun aslanı olun ki öldüğünüzde kabrinize it değil yiğit yazılısın, şehit yazılsın.'' Diye onları büyüttü. İşte bugün biz Hz. Fatima gibi anneler yetiştirmek istememiz, ona benzemeye çalışmamız boşa değil. Rabbim, Hz. Fatima'ya benzemek istememiz, ona benzemeye çalışmamız boşa değil. Rabbim, Hz. Fatima'ya benzemek isteyen, ona özenen, onun yolunda gitmeye çalışan bütün kadınlarımıza rahmet etsin, bütün kadınlarımızdan razı olsun.

 

Yine değerli erkekler, Hz. Fatima bize de örnek bir şahsiyettir. Çünkü elinde Zülfikar olmasa bile yüreğinde Zülfikar taşıdığına hepimiz şahidiz. Ever Ehl-i Beyt, Süperman değiluçmadılar ama zalimden de kaçmadılar, namahreme bakmadılar,  aşlarına haram katmadılar. Dünya için ahiretlerini yakmadılar. Rabbim onların yolundan gitmeyi nasip etsin. Ehl-i Beyt gemisi kurtuluş gemisidir, Rabbim binmeyi nasip etsin.