ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Meftune Atam’ın Bir Çocuk da Sen Giydir Bağış Gecesi Konuşması

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam’ın Bir Çocuk da Sen Giydir Bağış Gecesinde Gerçekleştirdiği Konuşma

Bismillahirrahmanirrahim

 

Bu anlamlı gecede bizi yalnız bırakmayan Türkiye Caferilerinin Değerli Lideri Sayın Selahattin Özgündüz başta olmak üzere, bizleri kırmayıp davetimize icabet ederek protokolümüzü süsleyen kıymetli misafirlerimiz ve her zaman olduğu gibi yardımlaşma duyarlılığı ile bu salonu dolduran siz değerli katılımcılarımızı Allah'ın selamı ile selamlıyor hepinize hoş geldiniz diyorum.

 

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayında itaat ve ibadetlerimizin kabul olmasını ve bu kutlu ayın tüm islam alemine rahmet, bereket ve mağfiret getirmesini Yüce Allah'tan diliyorum. Bu faziletli günlerin İslam ümmeti içerisindeki birlik ve beraberlik tohumlarını yeşertmesini ve uyanışa vesile olmasını temenni ediyorum. 

 

Değerli dostlar, hepinizin bildiği üzere 2006 yılında faaliyete geçen derneğimiz veren el ile alan el arasındaki köprü olma vazifesini uzun yıllardır sizlerin desteği ve Yüce Allah'ın lütfu inayetiyle sürdürmektedir.  

 

Yıl boyunca her ay ihtiyaç sahiplerinin temel gıda ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Bu yıl da her Ramazan ayında yaptığımız gibi ihtiyaç sahiplerimiz için 2 kez gıda dağıtımı gerçekleştiriyoruz ve koli içeriğimizi hem iftar hem sahur sofralarını düşünerek iki katına çıkarıyoruz. Allah'a hamd olsun ki her zaman yanımızda olan siz değerli hayırseverlerimizin bağışları ile ihtiyaç sahiplerinin bereketli bir Ramazan ayı geçirmelerine bizleri vesile kılıyor.

 

Allah sizleri bize, toplumumuza ve ihtiyaç sahiplerimize çok görmesin; kazancınıza her zaman bereket versin, birinize bin katsın, yaptığınız bağışları her iki dünyada da önünüze misliyle çıkarsın.

 

Bu akşam bizi bir araya getiren sebep ise bizim her yıl heyecanla beklediğimiz Bir Çocuk da Sen Giydir etkinliğimiz.

 

Bir flozofun dediği gibi (Arthur Schoprnhauer-Alman Yazar, Flozof) “Çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet.” 

 

Çocuk masumiyetiyle baktığımızda ,geçmişte bizler için de öyleydi bugünün çocukları için de öyle, bayram sabahı en güzel elbiseyi giymekle başlar. Bayramda zengin olsun, yoksul olsun tüm çocukların hayalidir yeni bir elbise giymek.

 

Bir anne babayı bayram sabahı en çok üzen şey ise çocuğunun heyecanla beklediğini bile bile ona elbise alamamaktır. Çocuğunun gözyaşını görmektense bayram gelsin istemeyen bir çok aile var, Allah hiçbir anne babayı evladının gözünde eksik duruma düşürmesin. Kimsenin evladını bir başkasının anne babasına özendirmesin.

Belki sizlerin bugün başka çocukların aynısını yaşamasını istemediğiniz, burnunuzun direğini sızlatan bayram anılarınız vardır.

 

Zehra Ana'nın gönüllü anneleri olarak bizler, faaliyete başladığımız ilk yıldan itibaren çocuklarımızın bayramları hüzünlü hatıralarla dolmasın diye Bir Çocuk da Sen Giydir projesini hayata geçirdik.

 

Bizlere olan inancınız ve güveninizle yaptığınız bağışlar neticesinde her yıl bir öncekinden daha fazla çocuğumuzu bayramlık alışverişine götürüyoruz. Geçtiğimiz yıl toplanan bağışlarla çocuklarımız yalnızca bayramlık alışverişi yapmadılar, bayram tadında bir gün geçirdiler.

 

Alışverişin yanı sıra, sinemaya gidip güzel bir film seyrettiler, sonrasında yemek yediler ve bowling oynayarak günü tamamladılar. Birlikte yıllardır bayramlık alışverişi yapıyorduk ama bir çoğu ilk kez sinema ile tanıştılar, ilk kez televizyonda reklamını görüp de tadını merak ettikleri yiyeceklerden tattılar. Sizler yaptığınız yardımla aslında onlara çok güzel bir hatıra hediye ettiniz.

 

O çocukların mutluluğunu tarif etmemiz imkansız ama aldığınız hayır duaları muhakkak Rabbim'denkarşılığını bulmuştur, bulacaktır. Allah sizlerden razı olsun. Allah sizlere dar gün yüzü göstermesin.

 

Bu çocuklarımız büyüdüğünde, meslek sahibi olduğunda, iş hayatına atıldığında bu günleri hatırlayacak ve onlar da başka ihtiyaç sahiplerinin elinden tutacaklar. Yani aslında bugün yaptığınız bağış yıllar sonra başka bir çocuğun da yüzünü güldürecek. Çünkü iyilik paylaştıkça çoğalır.

 

Yıl içerisinde bir çok yaraya merhem oluyoruz, bir çok sıkıntıyı bertaraf ediyoruz ama inanın hiçbiri bir çocuğa yaşattığımız bayramlık sevincinin yerini tutmuyor. O çocukların hayallerindeki elbiseye sarılışını görmek, mutluluklarına şahit olmak en büyük motivasyonkaynağımız oluyor.

 

Son olarak değinmek istediğim bir nokta var ki maalesef son günlerde acı örnekleri ile çok fazla karşılaşmaya başladık. Çocuklar, anne babalarının dokunmaya kıyamadığı, canını yakmaktan korktuğu nadide çiçeklerdir. Çocuk ve istismar kelimesi yan yana gelmemeli, değil hayattan lugattan dahi silinmelidir. “Biz ne ara böyle bir toplum olduk” klişesinden ziyade bir konuya dikkat çekmek istiyorum Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi “Bugünün çocukları, yarının büyükleridir.” bugün çocuklarımızı ilgi ve sevgiden mahrum edersek, onların başıboş kalarak kötü alışkanlık ve eğilimlere yönelmesine dolaylı da olsa bizler sebep olmuş oluruz. O yüzden tüm çocukları kendi evladımızdan ayırmadan kucaklamak boynumuzun borcu olsun. 

Son olarak geleceğimizin ümidi olan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak için kurulan İfa Sporumuzun, Türkiye Şampiyonasında yarı finale çıkan U-19 grubunu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

 

Sözlerimi noktalarken hepinizi saygıyla selamıyor, bağışlarınızı Rabbimin kabul buyurmasını diliyorum.