ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Zehra Kaçan’ın Hatim Programı Konuşması

2 Haziran 2019 Pazar

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan’ın Hatim Programında Gerçekleştirdiği Konuşma

Hatim Konuşması
 
Bismillahirrahmanirrahim
 
Öncelikle hepinizi yüce Allah'ın selamıyla selamlıyor, hoşgeldiniz diyorum.
 
Zehra Ana Derneği'nin öncülük ettiği hatim programında emeği geçen başta Ehed Talan hocamız olmak üzere Üstad Emir Hüseyin, Önder Şayir, Cem Hanbaba ve Tebriz Ferzeliyev'e katkılarından ötürü huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
 
Ve siz değerli Ehlibeyt dostlarına 3 ayrı hatim programımıza da gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yüce Allah hatim ve ibadetlerinizi kendi dergahında kabul buyursun.
 
Değerli Ehlibeyt dostları, 
 
Bildiğiniz üzere Zeynebiye hareketinin başladığı günden bu yana Zeynebiyeli kadınlar her zaman müslüman kadının bir numaralı örneği Hz. Fatımatüz Zehra (sa)'dan ilham alarak gayretli duruşlarıyla takdir kazanmıştır. Bu gayretli anne ve ablalarımızdan ilham alarak biz de daha örgütlü ve planlı çalışabilmek adına derneğimizi 2006 yılında resmi olarak faaliyete geçirdik.
 
O günden beri çalışma alanlarımızı oldukça genişleterek gerek toplumsal olaylarda gerek eğitim gerekse yardım alanında olsun bir çok faaliyete imza attık.
 
En büyük faaliyetimiz bildiğiniz üzere “Mazlumun dini sorulmaz” ilkesine dayanarak dil, din, ırk gözetmeksizin sürdürdüğümüz yardım çalışmalarımızdır.
 
Özellikle yardımlaşmanın her zamankinden daha fazla anlam bulduğu, iyiliklerin sevap hanemize daha fazla yazıldığı Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz iki gıda dağıtımı ve çocuk giydirme kampanyasına göstermiş olduğunuz destekler için hepinize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Allah'ın izni ve sizlerin desteği ile dün çocuklarımızı alışveriş merkezine götürerek kendi seçtikleri bayramlıklarını aldık, yemeklerini yediler, oyun alanında gönüllerince eğlendiler ve bayram şekerlerini de vererek hepsini evlerine uğurladık. Sizlere de o çocukların mutluluğundan haber, ailelerinden selam ve teşekkür getirdik. Allah hepinizden razı olsun, sevabınızı kat kat arttırsın.
 
Ehlibeyt öğretileri üzere eğitim verdiğimiz anaokulu miniklerimiz Cuma günü ilk karne heyecanını yaşadılar. Zehra Anamızın kucağında ilkini aldıkları eğitim hayatlarında Allah her zaman yar ve yardımcıları olsun ailelerine ve toplumumuza yüz akı olsunlar inşallah. 
 
Azerbaycanlı miniklerimizi yaşadıkları mahrumiyetten kurtararak Zehra Ana Azerbaycan Okulu da bu eğitim döneminin sonuna geldi. Onların ve ailelerinin hayır duaları da her zaman sizinle. 
 
Hepinizin bildiği gibi Zehra Ana olarak misyonumuz yalnızca yardım derneği olmakla sınırlı kalmıyor. Toplumumuzun kadınlarını temsil eden tek dernek olarak kadın ve çocuk odaklı tüm çalışmalara da öncülük ediyoruz.
 
Bir eğitimcinin dediği gibi “Cehaletin en büyük korkusu kadındır. Çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir.”  Bu sözden yola çıkarak biz de diyebiliriz ki toplumumuzun kadınları kendilerini ne kadar iyi yetiştirirse evlatlarını da o oranda düzgün bireyler olarak yetiştireceklerdir.
 
Eğitimin ilk adımı ailede atılır. Allah babaların eksikliğini hiçbir evlada göstermesin ama babalar, geçim kaygısı ile dışarıda çalışırken çocuk yetiştirme görevi anneye düşmektedir.
 
Bizler ne kadar bilinçli ve değerlerimize karşı hassas olursak çocuklarımız da hayatlarının her aşamasında daha özgüvenli, ahlaklı, insani ve islami değerlere önem veren bireyler olacaklar. Toplumumuzun refahı ve bekası iyi bireylerin çokluğuna bağlıdır. 
 
Allah'a hamd olsun ki bizler Ehlibeyte gönül vermiş bir  toplumun evlatlarıyız. Tek başına onları örnek almak hem dünyamızı hem de ahiretimizi cennete çevirecektir. Ama bu yolda yalnız yürümek olmaz, etrafımıza örnek yaşantımızla biz önce ailemizi, sonra komşularımızı sonra da başka toplumları bu öğretiler ışığında yaşamaya sevk etmeliyiz. 
 
Bizler Zehra Ana olarak her zaman kadın odaklı tüm çalışmalarımızı bu eksende yürütmeyi hedefliyoruz, Allah muvaffak eylesin.
 
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Zehra Ana Gençlik Kollarımız da faaliyetlerine başladı. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi de aramıza katmaktan oldukça memnunuz. Onların enerjisi ile daha güzel işleri birlikte başaracağımızdan eminiz.
 
Bugün katılımcılarımızın çoğunluğu kadın olduğu için konuşmamız kadın ağırlıklı oldu ama aramızdaki beylere de sesleniyorum. Sizler yalnızca faaliyetlerimize  maddi-manevi destek vermekle kalmayıp ailelerinizin gönlünü de bizlere ısındırarak büyük bir iş başarıyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun.
 
Son olarak değinmek istediğim bir konu var. Malumunuz Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi inşaatımızın sonuna yaklaştı. Külliyemizin kubbeleri mahallemizi aydınlatmaya başladı Allah'a şükür. Her zaman söylediğimiz gibi sloganımız “Mutfağımızdan kısarız Zeynebiyemizi yaparız.”
 
Bizler sizden aldığımız güçle bir söz verdik. Hz. Zehra (sa)'nın adına yapılacak pencereye talip olduk. Yakın zamanda bir kermes yaparak ücretini ödeyeceğiz Allah'ın izni ile. Daha sonra tarihini duyuracağımız bu kermes için de katkı ve katılımınızı bekliyoruz.
 
Sözlerimi noktalarken cümlemizin ibadet ve itaatlerinin kabul olmasını ve bağışlanan kullardan olmamızı diliyor hepinizi Allah'a emanet ediyorum.