ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Iğdır, Hz. Ali Asgar (as)’ı Andı

6 Eylül 2019 Cuma

Iğdır’da yaşayan Ehlibeyt dostları, Hz. Huseyn (as)’nin Kerbela’da şehit edilen 6 aylık yavrusu Hz. Ali Asgar’ı anmak üzere bir araya geldi.

Iğdır Yeraltı Çarşısı Üstü'nde gerçekleşen programın sunuculuğunu Muhammet Karasu üstlendi.

 

Programa Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Belediyesi Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin Türkan, Iğdır Üniversitesi Rektörü Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Müftüsü Mustafa Tekin, Iğdır Ehlibeyt Alimleri Birliği Başkanı Veli Beder ve çok sayıda Ehlibeyt dostu katıldı.

 

Bedirden Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye Çanakkaleden günümüze tüm şehitlerin anısına saygı duruşu ve istiklal marşı ile açılışı yapılan program, Iğdır Alimler Birliği Üyesi Ş. Zeki Tümay'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Tümay'ın ardından programın ev sahibi olarak Iğdır'da bulunan Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Katılımcıları selamlayan Kaçan, başta İmam-ı Zaman (af) olmak üzere tüm Ehlibeyt dostlarına Hz. Ali Asgar'ın şehadetinden ötürü baş sağlığı diledi.

 

Kaçan, “Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 2011 yılında icra etmeye başladığımız Uluslararası Ali Asgar Günü programları siz değerli Huseyn aşklarının teveccühü ve Yüce Allah'ın inayetine tüm dünyada ses getirerek takdir toplamış, nihateyinde derneğimiz 2017 yılında Dünya Ali Asgar Platformu tarafından Türkiye Temsilcisi ilan edilmiştir.

 

Bu yüce göreve layık bulunmak elbetteki bizleri gururlandırmış ve bu görevi layıkıyla devam ettirmek en büyük gayemiz olmuştur. Allah bizleri bu kutlu yoldan ayırmasın.

 

Zehra Ana Derneği olarak amacımız Hz. Zehra (as)'nın izinden giderek; onun, babasının , kocasının ve evlatlarının bıraktığı Öz Muhammedi İslama uygun olarak yaşamak ve örnek alarak O yüce şahsiyetlerin hak davasını sonuna kadar savunmaktır.” şeklinde konuştu. 

 

Kaçan'ın ardından kürsüye selamlama konuşması yapmak üzere Iğdır Valisi Enver Ünlü davet edildi. Ünlü, “Bugün tüm Iğdır halkı Muharrem ayı ve Aşura'nın yasını aynı anda yüreklerinde hissediyor. Peygamber efendimizin torunu Hz. Huseyn'in 71 yareniyle birlikte zulme ve haksızlığa karşı açtığı bayrak bugün de dalgalanıyor. Tüm islam alemine, insanlığa bugün de önderlik ediyor. Bu acı Iğdır'la birlikte, tüm ülkemiz ve islam aleminde birlikte idrak ediliyor birlikte matem tutuluyor.”dedi. Ünlü, konuşmasına “Kerbela hadisesi, hepinizin malumu, bir mezhep hadisesi değildir. Mezhepsel ya da etnik kökenli bir kabile savaşı değildir. Bugün İslam aleminin başına farklı problemler açmak isteyen başta emperyalist güçler olmak üzere bölgemizde oynanan oyunları aziz milletimiz basiretiyle, ferasetiyle, engin hoşgörü ve duyarlılığı ile bunların üstesinden gelmesini bildi. Az önce de ifade ettiğim gibi bu zulme bir başkaldırıydı. Kılıca karşı kanın zaferiydi bu olayı farklı yönlere çekmek isteyenlere milletimiz hiçbir zaman müsaade etmedi; bundan sonra da etmeyecek.”dedi. “Kerbela'nın anısını diri tutarak, acısını iliklerimize kadar hissetmek; gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak, hep birlikte bu yası tutmak çok önemlidir. İnşallah Aşura Günü'nde de tüm Ehlibeyt dostları ilk günkü acıyı derinden hissederek bu matemi tutacağız.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Vali Ünlü'nün ardından Ehlibeyt Meddahı Hadi Kazemi okuduğu mersiye ve sinezenlerle katılımcıları göz yaşlarına boğdu.

 

Mersiyelerin ardından kürsüye Iğdır Ehlibeyt Alimleri Birliği Başkanı Ş. Veli Beder davet edildi. Katılımcıları selamlamakla söze başlayan Beder, “Dünya'ya baktığımız zaman zulm edenlerin, ağlayan, evinden barkından olanların müslüman olduğunu görüyoruz. Bugünün özel şahsiyeti Kerbela şuhedaları içerininde en küçük olan 6 aylık Peygamber torunudur. Kerbela'nın en yaşlısı ise 90 küsür yaşında olan Habib ibni Mezahir'dir. Yani tabiri caizle 6 aylık bebekten 100 yaşında insana kadar hepsi Kur'an-ı Kerim'in bizlere emrettiği emri bil maruf nehyi anil münker için savaş verdi. Sayın valimizin de dediği gibi, Kerbela olayı ne servet, ne mal mülk, ne makam hırsı içindi. Yezid'in 3 yıllık hilafetine baktığımızda ilk icraatının islam aleminin kıblesini yakıp yıkmak, ikinci olarak Medine'de binlerce insanın katledilmesi, üçüncü ise Kerbela vakıasıdır.” dedi. Kerbela'da karşı karşıya gelen iki grupta müslümandı, bugün Suriye'de ve Irak'ta çarpışan taraflar müslüman peki tetiği, silahı bunlara veren kimdir? Kerbela olayı bize bu sorunun cevabını veren bir medresedir.” şeklinde sözlerine devam etti.

 

Beder'in konuşmasının ardından Ahd Duası'nı okumak üzere Iğdır Ehlibeyt Alimleri Birliği Üyesi Ş. Musa Ada kürsüye davet edildi. Ada'nın duasıyla son bulan programda Hz. Huseyn (as)'nın türbesinden gelen bayrak ziyarete açıldı. 

 

Programda Kızılay için kan bağışı kampanyası da gerçekleştirildi.