ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Ali Asgar İstanbul’da Anıldı

7 Eylül 2019 Cumartesi

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilcisi Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tüm dünya ile eş zamanlı olarak Hz. Ali Asgar’ı anma programı düzenledi.

Avrupa'nın en büyük anfi-tiyatrosu Yahya Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleşen Uluslararası Ali Asgar Günü programının sunuculuğunu Ali Demirtekin üstlendi.

 

Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den günümüze tüm şehitlerin anısına saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından program, Kur'an Karisi Mehdi Nusreti'nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Kur'an tilavetinin ardından Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin faaliyetlerini anlatan tanıtım filmi gösterime girdi.

 

Tanıtım filminin ardından programın ev sahibi olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam selamlama konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi. 

 

Katılımcıları selamlamakla söze başlayan Atam, Hz. Ali Asgar'ın şehadetinden ötürü İmam-ı Zaman Hz. Mehdi (af), başta olmak üzere Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'e ve tüm katılımcılara baş sağlığı arz etti. 

 

“Bildiğiniz üzere Neyneva Çölü'nde dünyada eşi benzeri görülmemiş, hazin bir vakıa yaşanmıştır. 

 

Kerbela Vakıası, susuz 72 şehidin yüzbinlerce kişilik  orduya karşı kazandığı büyük bir zaferdir. Kanın kılıca galip geldiği, hak ve batıl şavaşında her yiğit kendi destanını yazmıştır. 

 

Hiç şüphesiz ki Hz. Ali Asgar'ın şehadeti bu destanlar arasında en yürek dağlayanıdır. Hiçbir din, ideoloji ve inanışta 6 aylık bir bebeğin günlerce süren açlık ve susuzlukla, babasının kucağında 3 perli okla ,boğazından vurulmak suretiyle şehit edilmesi kabul edilebilir bir vakıa değildir. Bu açıdan bakıldığında Hz. Ali Asgar ın şehadeti hak ve batıl savaşında verilen mücadelenin en keskin örneğidir. Hz. Hüseyin (as)'in fedakarlık ve adanmışlığının boyutunu bir kez daha gözler önüne seren bu şehadet Hz. Rubab ın ise haya ve vefasını bizlere göstermektedir. Öyle ki bir annenin yaşayabileceği en büyük acıyı yaşayan Zehra gelini, acısının ve feryatlarının mevlası İmam Huseyn (as)'ı incitebileceğini düşünerek, kundağı kana boyanan süt emer yavrusunun şehadetini, büyük bir metanet ve ile karşılamış; gözyaşı ve feryatlarını içine akıtmıştır. 

  

Bizler bugün göz yaşlarımızla, Lebbeyk Ya Huseyn, Lebbeyk Ya Ali Asgar nidalarımızla Zehra'nın çilekeş gelininin gür sesi olmaktayız. Rabbim hepimizden kabul buyursun.” diyen Atam, sözlerine “Kucaklarında Ali Asgar'a Lebbeyk demeye gelen anneler, bugün evlatlarınıza ne kadar güzel bir miras bırakacağınızın bilincinde olarak aramıza katıldığınıza eminim. Dün Zeyneb'in Yezid'in sarayını titreten gür sesi, Kerbela zaferini günümüze taşıdı. O ilahi mesajı haykıran Zeyneb olmasaydı bugün biz Öz Muhammedi islamdan uzak bireyler olarak hayata devam edecektik.  Sadece Bu açıdan bile onlara vefa, minnet ve şükran borçluyuz. 

 

Bugün bizler Zeyneb'den aldığımız ilhamla evlatlarımız kucağımızda Kerbela'nın ilahi mesajını dünyaya haykırıyoruz. 

 

Dünya durana dek her çağda Lebbeyk ya Huseyn nidalarımız Yeziidlerin sarayını titretecek.” diye devam etti.

 

Atam'ın konuşmasının ardından yayınlanan Geçmişten Günümüze Ali Asgar Günü klibiyle izleyiciler duygusal anlar yaşadı.

 

Yayınlanan nostalji klibinin ardından kürsüye Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz davet edildi. Özgündüz tüm katılımcıları selamlayarak söze başlayan Özgündüz “Sizin ve kendim adına Resulullah (saa)'ya tesliyetlerimi arz ediyorum. Bu muhteşem katılımınız ümit ediyorum ki hem Resulullah'ın katında hem O'nun vefalı gelini Rubab'ın nazarında ve Sahibi Zaman İmam Mehdi (af)'nin gönlüne teselli olmaktasınız. Allah, O'nun zuhurunda cümlemizi O'nun sancağı altında toplanmaya muvaffak etsin.” dedi.

 

“Bu meclise bacılarımız çocuklarıyla geldiler, geldiler ki Ali Asgar adına İmam Mehdi'ye hem tesliyet arz edip hem evlatlarını Allah yolunda İslam uğruna O'na adadıklarını ilan etsinler. Toplanma amacımız bu, çocuklarımızı Mehdiyyi Al-i Resul'ün ve İslam'ın hedefi uğruna feda etme. Ben de sizinle birlikte sizin evlatlarınızı sizin bir hadiminiz olarak, Allah'a emanet ediyorum. Onları sen koru.”diyerek sözlerine devam etti.

 

“Ali Asgar Günü bir tarihi gelenek değil; Aşura tarihi bir gelenektir, İmam Huseyn'in şehit olduğu günden bu güne kadar ama Ali Asgar Günü bir Huseyn aşığının ilham diyebileceğimiz bir haletle aklına tecelli etmiş. Bizimle de geldi paylaştı, biz de çok yerinde bulduk Muharrem'in ilk Cuma'sını O yüce şehit, O en masum şehit Ali Asgar'a ayırmak ve Resulullah'ın vefalı gelininin kalp yarasını az çok dindirmek, Sahibizzaman'ın gönlünü kendi çapımızda teselli etmek, belki de Hz. Ali Asgar'ın o ok boğazına değdiğindeki gülümsemesini tazelemeye vesile olacak. Sizin de gönlünün aynı ki buradasınız. Bu sene Aşura'da Hz. Huseyn'in 6 aylık kuzu kurban yavrusunu umut ediyorum ki yeniden tanıyacağız. Değil İmam Huseyn, Ali Asgar bile ne yaptığının farkındaydı. Galubela'dan kendisi seçmişti bunu; ruhların çocuğu büyüğü yoktur. Ali Asgar ta o zamandan bu yolu seçmişti. Bu belayı İslam uğruna, Kur'an uğruna, Resulullah'ın getirdiği bu kusursuz din uğruna bu mihneti üstlenmişti. Ali Asgar 18 günlükten bu yana yakıcı Arabistan güneşinin altında, kum fırtınalarına rağmen çöllere düşmüştü. Biz Huseyn'i selamlıyoruz minnet şükran borcumuz var her şeyden dolayı, her fedakarlığından dolayı bilhusus 6 aylık yavrusuna varıncaya dek islamın bekası uğruna şehit vererek aziz islamı kanlarıyla korumuştur. Nezriniz adağınız kabul olsun; İslam'a, Mehdiyyi Al-i Resul'e adadığınız evlatlarınızı Allah'ın kudretine rahmetine emanet ediyorum. Allah onları kötü ve kötülüklerden korusun.” diyerek sözlerini noktaladı. Özgündüz'ün konuşması sık sık “Lebbeyk Ya Huseyn, Lebbeyk Ya Ali Asgar” sloganlarıyla kesildi. 

 

Özgündüz'ün ardından Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nin tanıtım filmi gösterildi. 

 

Tanıtım filminin ardından kürsüye programa Almanya'da katıldığını bildiren bir Ehlibeyt dostu hanım gelerek evlat hasreti çektiğini Türkiye ve Almanya'da alanında uzman bir çok doktorun kendisinin kesinlikle evlat sahibi olamayacağını bildirdiğini söyledi. Kendisi Ali Asgar Günü programına evlat sahibi olmak haceti ile katıldığını ve evladını kucağına aldığını söyledi. Bu sırada salonda duygusal anlar yaşandı.

 

Son olarak Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi kürsüye gelerek okuduğu mersiye ve sinezenlerle Ehlibeyt dostlarını göz yaşlarına boğdu.

 

Bir Ali Asgar Günü klasiği olarak okunan Ahd Duası ile program sona erdi.

 

Programın ardından Hz. Abbas (as)'ın sancağı ziyarete açıldı.