ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Meftune Atam’ın Dünya Müslüman Kadınlar Günü Konuşması

17 Şubat 2020 Pazartesi

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Meftune Atam’ın Dünya Müslüman Kadınlar Günü programında gerçekleştirdiği konuşma.

Bismillahirrahmanirrahim

 

Hz. Fatıma'tüz Zehra (sa)'nın kâinatı şereflendirdiği bu kutlu günde hepinizi Allah'ın selamıyla selamlıyorum.

 

Resulullah'ın cennet çiçeği, tüm kötülüklerden arınmış Tahire, Resul'ün neslini devam ettiren, Ümmü Ebiha, Ümmül Eimme, yüce Allah'ın kendisini sevenlere cenneti farz kıldığı Hz. Fatımatü'z Zehra'ya selamlarımı arz ediyor, o yüce hanımefendinin mübarek viladetinden ötürü başta İmam'ı Zaman (af) ve naipleri olmak üzere Türkiye Caferileri Lideri Sayın Selahattin Özgündüz'ün şahsında tüm sevenlerine göz aydınlığı sunuyorum. Bu vesile ile Hz. Zehra'nın öğretilerinden ilham alarak yaşamını idame ettiren tüm hanımların Dünya Müslüman Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum.

 
 

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adınadüzenlediğimiz programa teşriflerinden dolayı, Türkiye Caferilerinin Değerli Lideri Sayın Selahattin Özgündüz başta olmak üzere, İstanbul milletvekilimiz Sayın Şamil Ayrım'a, eski vekilimiz Sayın Ali Özgündüz'e ,Küçükçekmece Müftüsü Mustafa TEMEL'in şahsında Bağlar Beyazıt Camii imamı Ömer Kurt'a, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Cevad Mabudi Fer'e, kıymetli eşlerine ve Kültür Ateşesi Sayın Kuroş Muktediri'ye, Irak İstanbul Başkonsolosu Saad Mekki bey ve kıymetli eşlerine, El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği Rektörü Sayın Vahid Kaşani'ye, Iğdır'dan aramıza katılan Temsilcimiz Sayın Rugeyye Yılmaz ve çalışma arkadaşları Sayın Hayriye Demir Sayın Berrin ArasAvrupa'dan aramıza katılan fahri temsilcimiz Sayın Sakine Göleli'ye, Manisa'dan aramıza katılan fahri üyelerimiz  Sayın Kübra Carfi ve Sayın Aysel Tanış'a, İran'dan aramıza katılan Kevser İslami ilimler enstitüsü öğretim görevlileri Sayın Hatice Celali, Sayın Fatime Ramazani, Sayın Zeynep Behçetpur, Sayın Fatime Namveri'ye, Zeynebiye Hareketi Kurumları; ATADER Başkanı Sayın Bedri BUYRUK, Zeynebiye Derneği Başkanı Sayın Ali ŞAHİNTEKİN, Cabir Başkanı Sayın Ş.Kemal OTAY, Caferider Başkanı Sayın Hasan BABUR'u temsilen Başkan Yardımcısı Sayın Niyazi ŞEREN, İfa Spor Başkanı Sayın Aydın AYDENİZ, Zeynebiye Hareketi Gençlik  Platformu Başkanı Sayın İrfan TUNCAY'a ve tüm bu kurumlarımızın yönetim ve üyelerine, aramızda bulunan tüm camii dernek yöneticileri, âlim ve cemaatlerine, sivil toplum kuruluşları, basın mensupları, Cem Tv ve Kudüs Tv ekranlarından bizleri izleyen değerli Ehlibeyt dostları ve Hz. Zehra'nın meclisini hiçbir zaman boş bırakmayan siz değerli Zehra muhiplerine katılımınızdan dolayı şükranlarımı sunuyor, hoş geldiniz diyorum. 

 

Hz. Fatima'nın Nübüvvet hanesine güneş gibi doğuşuyla o kutlu  haneden saçılan İlahi Nurtüm evreni kuşattı. Bugün bizlere O Nur'un etrafında toplanmayı nasip eden Rabb'imize hamolsun.

 

 

Fatıma, yaşayan Kur'andır. Fatıma, İslam dininin kadına verdiği değerin en büyük kanıtı, vahyin ümmete öngördüğü kusursuz insan ve kadın modelidir. Hz. Fatıma evlat olarak babasına, eş olarak kocasına, anne olarak evlatlarına karşı tutum ve davranışlarıyla, ekonomik ve siyasi açıdan toplumsal hayattaki mücadelesiyle İslam dininin kadına bakış açısını en iyi şekilde bizlere göstermiştir.

 

Değerli Dostlar,

Türkiyeli Ehlibeyt muhipleri olarak bizler Hz. Fatıma'yı kıymetli liderimiz Selahattin Özgündüz'den öğrendik. Yine Yüce Allah'ın inayeti ile dünyanın en nitelikli Aşura programını da Türkiye Caferileri olarak onun önderliğinde icra ettik. 

 

Uğruna birçok bedel ödenen Zeynebiye Hareketi oluşumunda, kadınlarımız hiçbir zaman geri planda kalmamış, Zehra'ca her platformda Ehlibeyt'in gür sesi olmuşlardır. Hz. Fatıma, Hz. Zeynep, Hz. Hatice misali toplumsal hayatta her zaman varlık göstermişlerdir. Bugün hareketin geldiği nokta, parmaklarından alyanslarını dahi çıkarıp bağışlayankadınlarımızın özverisiyle sağlamlığını korumaktadır.Liderimiz de şu an buradalar. Kendilerininde defaatle belirttikleri üzere, bu dava Zeynebiye'nin gayretli kadınlarının omuzlarında yükselmiştir.Nitekim Türkiye'de kurduğu Harekete Zeynebiye ismini vermesi de,hem İslam'da kadına verilen değere,hem de Liderimizin onlara duyduğu güvene atıf niteliğindedir.Kadınlarımız da her zaman bu teveccühe ve güvene layık olmak adına canla başla en az erkekler kadar mücadeleler vererek,  Zeynebiye Hareketi'nin bekası için çalışmışlardır.

 

Günümüzde emperyalist ve siyonist güçlerin ekmeğine yağ sürerek Müslümanı Müslümana kırdıran zihniyetin maşası olan şahsiyetler, Ehlibeyt'in kutsiyet ve mazlumiyetinden nemalanarak aramıza nifak tohumları ekmeğe çalışmaktadır. Ancak birlik ve beraberliğimizin ne denli sağlam ve sarsılmaz temeller üzerinde olduğunu gördükçe hüsrana uğrayan kendileri olucaktır.

 

Bilinmelidir ki, sadece camiamızın bilinçli ve gayretli hanımları dahi hain dış mihrakların bu çirkin emellerine ulaşmalarına müsaade etmeyecektir.
 

İslam dünyasının bugünkü konjonktürüne baktığımızda, İslami birlik ve beraberliğimiz en büyük önceliğimiz ve sahip çıkmamız gereken en önemli olgudur.  

 

İslami vahdete zarar verecek eylem ve söylemlerden uzak durmalıyız. Zira ihtilaflı konuları sürekli gündemde tutmak vahdet inancına vurulacak en büyük darbedir. Hz. Zehra'nın ve Ehlibeyt'in uğruna ömrünü adadığı İslami vahdete vurulacak her darbe ise, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır.

 

Değerli Zehra Dostları,

Adını bu yüce şahsiyetin ismiyle ziynetlendirdiğimiz Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, Hz. Zehra'yı hakkıyla tanıyıp - tanıtmak, yaşayıp - yaşatmak, doğru anlamak amacıyla yola çıktık.

 

Bu dernek, o gayretli kadınların örgütlü, yasal faaliyete dönüşmüş halidir.

 

 

Öncelikli olarak kendimize görev addettiğimiz en önemli mesele bildiğiniz üzere yardıma muhtaç kardeşlerimize el uzatmak olmuştur. Bağışlarınızla, İstanbul ve Iğdır'da yüzlerce ihtiyaç sahibi aileye Hz. Fatıma'nın şefkat eliyle dokunmaktayız. Her biriniz bağışlarınızla Hz. Fatıma'nın adının mahzun yüreklere su serpmesine vesile oluyorsunuz, Allah siz değerli hayırseverlerimizi, ihtiyaç sahibi mazlumlara çok görmesin,

 

Derneğimizin faaliyete geçmesi ile birlikte, diğer taraftan da cehaletle savaşmak adına, kadın ve çocuklara yönelik okuma-yazma, Kuran ve değerler eğitimi, yabancı dil, güncel konulara yönelik çeşitli seminer ve eğitimler vermeye başladık. 

 

Bunlarla birlikte Değerli dostlar; Çalışmalarımıza bu yıl bir yenisini daha ekledik. Zeynebiye Camii Derneği ortaklığıyla,Erbain Merasimi süresince Necef-Kerbela arasında kurduğumuz konaklama çadırında her gün binlerce İmam Hüseyin ziyaretçisine dinlenme, beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verdik. Türk misafirperverliğiyle ülkemizi ve camiamızı temsil ederek,geleneksel Türk kahvemiz, gözlememiz ve Türkiye'ye özgü lezzetlerin ikramı ile, ülkemizin kültürel anlamda tanıtımına da katkıda bulunduk. Yeri gelmişken, koordineli çalıştığımız Türkiye Bağdat Büyükelçimiz Sayın Fatih Yıldız'a, bizlere gösterdiği güven, teveccüh ve desteklerinden dolayıhuzurlarınızda teşekkür ediyorum.

 

Değerli dostlar,

Bizlere olan güveniniz, desteğiniz ve bağışlarınızla çıktığımız bu yolda Allah'ın inayetiyle her yıl bir öncekinden daha iyi hizmetler vermekteyiz. 

 

Derneğimizi ziyaret ederek, tüm faaliyetlerimiz hakkında hiç çekinmeden bilgi alabilirsiniz. Zehra Ana Derneği sizin kurumunuzdur, bizler sadece bu kutlu yolun hizmetkârlarıyız. Allah bizleri ve sizleri bu hizmetlerden ötürü Hz. Zehra'nın bereket sofrasından nasiplendirsin. Hadislerle sabittir ki, Hz. Fatıma'yı razı etmek, Resulullah'ı razı etmektir, Allah'ı razı etmektir. Allah cümlemizi razı olduğu kullardan eylesin.

 

Allah bizlere Zehra'yı doğru anlamayı, Zehra'ca yaşamayı, Zehra'ca evlatlar yetiştirebilmeyi ve Zehra'ca ölmeyi nasip eylesin.

 

Saygılarımla, hepinizi Allah'a emanet ediyorum.