ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Ali Asgar İstanbul’da Anıldı

22 Ağustos 2020 Cumartesi

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilcisi Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayının ilk Cuma günü Hz. Ali Asgar’ı Anma Programı düzenledi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programın sunuculuğunu Ali Demirtekin üstlendi.

 

Türkiye Caferileri Selahattin Özgündüz'ün de katıldığı programda, bir çok Ehlibeyt alimi de hazır bulundu.

 

Program, Caferi Alimler Birliği üyesi ve Zeynebiye Camii Alimi Ehed Talan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

 

Daha sonra Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam, selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.
 

Konuşmasında Zehra Ana Derneği'nin pandemi süresince yaptığı çalışmalara değinen Atam, bu yıl Ali Asgar Günü tüm güvenlik önlemleri alınmış olsa da, pandemi nedeniyle daha küçük ölçekli yapılmaya karar verildiğini belirtti.

 

Atam daha sonra sözlerine “Değerli Hüseyin aşıkları, bugün bizleri bir araya getiren şey hastalık ihtimali ve ölüm korkusunun çok üzerindedir. Bugün Hüseyin aşkımızı dünyaya duyurmak üzere bir aradayız. Bugün babasının “Hel min nasurin yensuruna” çağrısına kundağından ses veren “büyük” şehit, Ali Asgar'ı anmaya, bu çağrıya asırlar ötesinden Lebbeyk! demeye toplandık.

 

Ali Asgar henüz 6 aylık dahi olsa babasının mazlumiyetinin en gür sesi, en büyük kanıtı olmuştur. Bizler de bugün kucaklarımızda Asgarlarımızla Zamanımızın İmamı'na sesleniyoruz! Lebbeyk Ya Mehdi!” şeklinde devam etti.

 

Atam'ın ardından, konuşmasını yapmak üzere Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz kürsüye davet edildi. Özgündüz sözlerine, “Bacılarım, Allah sizleri Hz. Rubab'ın duasına, ahirette de şefaatine nail etsin. Allah, evlatlarınızı Rubab'ın evladına bağışlasın.” diye başladı.

 

Konuşmasında Hz. Rubab (sa)'ın şeceresine değinen Özgündüz, onun İmam Hüseyin ile evliliğine ve şehadetinden sonraki duruşuna yer verdi.

 

Özgündüz daha sonra “ Yer yüzünde Ali Asgar'ı öldüren zihniyeti savunacak bir avukat olamaz, Ali Asgar'ın körpe boğazına ok saplayan bir zihniyetin haklılığını kimse savunamaz. Ali Asgar, İmam Hüseyin'n haklı, karşısındakilerin haksız olduğunun mührü olmuştur; boğazından akan o kanla bunu ispat etmiştir. O daha kundakta dil açmamış bir bebekken niye ölümü haketmişti? Bunun savunmasını kimse yapamaz. Ali Asgar Galu Bela'da direnişin sembolü olmayı seçmişti. Yani minik bir yavrunun tesadüfi bir ölümü değil; Galu Bela'da ruhların küçüğü büyüğü yoktur, Ali Asgar ağa bu mihneti insanlık uğruna bizatihi seçmişti. Ali Asgar bize zulme karşı direnmenin yaşı olmadığını gösterdi.

 

Ali Asgar'a selam olsun, Ali Asgar için bugün burada ve dünyanın her yerinde toplanan Ali Asgar analarına da selam olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum, Allah sizi Rubab'ın yolundan ayırmasın; evlatlarınızı da Ali Asgar'a bağışlasın diliyorum. Resulullah (saa)'ın, Fatıma (sa)'nın şefaati duası, bütün milletimizle beraber sizlerin üzerinizde olsun inşallah.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Özgündüz'ün ardından Azerbaycanlı Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi okuduğu mersiye ve sinezenlerle katılımcıları göz yaşlarına boğdu.

 

Son olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan yardımcısı Zehra Kaçan'ın okuduğu ahd duasına tüm katılımcılar eşlik etti.

 

Programda Hz. Abbas'ın mübarek sancağı sergilenerek, Ehlibeyt dostları tarafından selamlandı.

 

Hz. Ali Asgar ihsanı olarak, Hz. Ali Asgar'ın timsalleri ile süslenmiş içme suları dağıtıldı.

 

Program sonrası katılımcılar sosyal mesafe kurallarına uyarak ,sembolik olarak hazırlanmış, Ali Asgar beşiğinin altından geçerek camiiden ayrıldı.