ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Fatıma (sa), Zehra Ana Organizasyonu İle Anıldı

1 Şubat 2021 Pazartesi

Hz. Fatıma (sa)’nın kutlu viladeti nedeniyle Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Hz. Fatıma (sa)’yı Anma ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü programı gerçekleştirildi.

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma programı, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl ilk defa seyircisiz gerçekleşti.

 

Türkiye'nin en büyük amfi-tiyatro sahnesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen program, Cem Tv, Kudüs Tv ve Kanal 12 ekranlarının yanı sıra; sosyal medya hesaplarından da yapılan canlı yayınlarla tüm dünyaya ulaştı.

 

Sunuculuğunu Sultan Turan'ın gerçekleştirdiği programda Türkiye Caferileri Selahattin Özgündüz, Azerbaycan'dan yayına online olarak katılan İlahiyatçı Hacı Şahin Hesenli ve Araştırmacı-Yazar Ahmet Turgut birer konuşma gerçekleştirdi.

 

İstiklal Marşı ile başlayan programın açılışı Zeynebiye Camii Alimi ve Caferi Alimler Birliği Üyesi Ş. Ehed Talan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Talan'ın ardından kürsüye ev sahibi olarak selamlama konuşmasını yapmak üzere, Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam davet edildi. Salondaki misafirler ve ekran başındaki seyircileri selamlayarak konuşmasına başlayan Atam, toplumsal ve güncel olayların yanı sıra derneği derneğin gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerinden bahsetti. Özellikle pandemi sürecindeki özverili tutumlarından ötürü bağışçı ve dernek gönüllülerine teşekkürlerini sunan Atam, konuşmasını Hz. Fatıma (sa)'nın viladetinden ötürü sevenlerine tebriklerini ileterek ve Hz. Fatıma (sa)'nın izinden giden kadınların Dünya Müslüman Kadınlar Günü'nü tebrik ederek noktaladı.

 

Atam'ın ardından kürsüye Araştırmacı-Yazar Ahmet Turgut davet edildi. Turgut, sözlerine “Bugün bizleri Hz. Fatıma (sa)'yı anmak üzere bir araya getiren Rabbimize hamd olsun.” diyerek başladı. İlk olarak Kevser suresi üzerinden Hz. Fatıma (sa)'nın misyonuna değinen Turgut, daha sonra Kur'an-ı Kerim'den çeşitli ayetlerle Hz. Fatıma'nın Allah ve Resulü yanındaki makamından bahsetti. Sözlerini Zehra Ana derneği yöneticilerine teşekkür ederek noktalayan Turgut, son olarak, “Rabbim inşallah Hz. Fatıma (sa)'nın, Zehra Anamızın şefaatinde eylesin bizleri.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Ahmet Turgut'un ardından, Azerbaycanlı İlahiyatçı ve Ehlibeyt Alimi Hacı Şahin Hesenli, programa online olarak katılım sağladı. Pandemi ortamında imkanları zorlayarak görkemli bir program hazırlayan Zehra Ana Derneği yöneticilerine teşekkür eden Hesenli, mevcut durum nedeniyle programa bizzat iştirak edememenin üzüntüsü içerisinde olduğunu bildirdi. Hesenli, yakın zamanda gerçekleşen Karabağ savaşında camiamızın verdiği destekten ötürü başta Türkiye Caferileri Lideri Sayın Selahattin Özgündüz'ün şahsında tüm camiamıza ayrıca teşekkürlerini sundu. Daha sonra sözlerine “Hz. Fatıma (sa) hakkında saatlerce konuşmak mümkündür, Hz. Fatıma yaradılışın varolma sebeplerinden biridir. Hz. Fatıma yalnızca kadınlar için değil, tüm beşeriyete insanlık örneğidir. Hz. Fatıma, İlahi rahmetin en büyük cilvelerinden biridir. Onun nuru, varlık alemi yaratılmadan önce vücut bulmuştur. O'nun nurundan İmamların nuru meydana gelmiştir. Bu nedenle Hz. Fatıma yalnızca biyolojik olarak değil, manevi alamda da Ümmü'l Eimme (İmamlar Annesi)'dir.“ diyerek devam etti. 

 

Hesenli'nin ardından kürsüye son olarak Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz davet edildi. Özgğndüz sözlerine, “Bu güzel etkinliği geleneksel olarak devam ettiren Zehra Ana yönetimine ve konuşmacı olarak duygularımıza tercüman olan konuklara ve ekranları başında ülkemizde ve yurt dışında bu programa kilitlenen seyirciler, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diyerek başladı. Hz. Fatıma (sa)'nın kutlu viladetinden dolayı Zamanın İmam'ı Hz. Mehdi başta olmak üzere tüm Zehra dostlarına tebrik arz eden Özgündüz, viladet gününün yanı sıra tüm kadınların Müslüman kadınlar gününü tebrik etti. 

 

 

Zehra Ana Derneği tarafından hazırlanan çalışmaların yer aldığı tanıtım filmlerinin yanı sıra geçmiş yıllarda yapılan konuşma ve gerçekleştirilen sahne performanslarının yayınlanmasının ardından program sona erdi.