ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Meftune Atam’ın DMKG Konuşması (Tam Metin)

2 Şubat 2021 Salı

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam’ın Hz. Fatıma (sa)’yı Anma ve Dünya Müslüman Kadınlar Günü programında gerçekleştirdiği konuşma.

Bismillahirrahmanirrahim
 Ekranları başından bizleri izleyen tüm Ehlibeyt dostlarını yüce Allah'ın selamıyla selamlıyorum. Fahri kainat, Şah-ı Enbiya'nın gözbebeği, Şah-ı Zenan, Seyyidet'ün Nisa, Hz. Fatıma'tüz Zehra'ya selam arz ediyor, mübarek viladetlerinden dolayı başta Hz. Mehdi olmak üzere tüm sevenlerine tebrik arz ediyorum. Hz. Zehra'nın izinde yürüyen tüm hanımların Dünya Müslüman Kadınlar Günü'nü kutluyorum.
 
Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak uzun yıllardır tertip etiğimiz bu programı, maalesef bu sene yaşanan pandemi süreci nedeniyle seyircisiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile ekranları başında bizleri yalnız bırakmayan siz değerli Zehra dostlarına teşekkür ediyorum.
 
Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri adına, Türkiye'de Ehlibeyt Mektebi'nin gür sesi Hz. Zehra sevgisini gönüllerimize işleyen, Zeynebiye Hareketi banisi, Türkiye Caferileri Lideri Sn. Selahattin Özgündüz,  Kerbela vakıası ile ilgili yazdığı eserlerle Ehl-i Beyt muhiplerinin gönüllerini  fetheden ve Muharrem matem meclislerinde yaptığı yüreklere dokunan konuşmalarıyla camiamızın da gönlünde taht kuran araştırmacı-yazar Sn. Ahmet TURGUT ve Ehlibeyt mektebinin Azerbaycan'daki bayraktarı, ilahiyatçı Sn. Hacı Şahin Hesenli'ye programımıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyor ve hoşgeldiniz diyorum.  Ayrıca aramızda bulunan CABİR üyesi ve Zeynebiye Camii alimi, evladı Zehra, Sn. Seyyid Seccad Karakuş hocamıza ve yine açılıştaki Kur'an-ı Kerim tilavetiyle bizleri feyizlendiren Sn. Ehed Talan hocamıza bugün
yanımızda oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum. 
Birbirinden değerli Ehlibeyt alimlerini bir arada ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim.
Bugün bir araya gelmemizin sebebi,  kainatın en yüce hanımefendisi Hz. Zehra'dır. Evlat olarak Fatıma, eş olarak Fatıma, anne olarak Fatıma ve ümmet olarak Fatıma, Müslüman kadınlara rol model gösterilebilecek en mükemmel örnektir. Gönlümüz Hz. Fatıma'dan uzun uzun bahsetmeyi diler ancak hakkını veremeyeceğimiz endişesiyle bu konuyu değerli liderimiz ve alimlerimize bırakıyorum.
Değerli Kardeşlerim,
Günümüzde hala İslam'ın doğduğu topraklarda kadına ikinci sınıf insan muamelesi yapılması, hatta daha vahim olanı kadının insan olup olmadığının tartışılması esef vericidir. Bundan daha da vahim olanı, bu durum; İslam'ın kadına verdiği değerden bihaber Öz Muhammedi İslam'ı tanımayanlar tarafından İslam'la bağdaştırılmakta, İslam'a mal edilerek İslam düşmanlarının yarattığı İslamofobya değirmenine su taşımaktadır.
 
Kız çocuğuna sahip olmanın ayıplandığı, kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde Peygamberimizin kızı Fatıma'ya olan derin muhabbet ve saygısı  İslam'ın kadına verdiği değerin göstergesi ve kadınla ilgili tüm tabuların yıkılması anlamında devrim niteliğindedir. Günümüze baktığımızda kadına bakış açısındaki yozlaşmanın İslam'dan uzaklaşma ile paralellik arz ettiğini görmekteyiz.
Öz Muhammedi İslam'ı yaşamaktan uzaklaşan toplumlarda kadına şiddet ve kadın cinayetleri, dünya genelinde giderek daha da artmaktadır. Bu durum bizleri ziyadesi ile üzerken, çözümü için atılacak adımların bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz. Kadının, hak ettiği saygınlığa ulaşması ve yaşam hakkının güvence altına alınması konusunda samimi her çalışmaya destek olacağız.
Değerli Zehra Dostları,
Tüm dünyada baş gösteren  pandemi, sadece sağlık açısından değil, ekonomik açıdan da insanları olumsuz etkilemiştir.
Bu süreçte biz, ihtiyaç sahipleri için hijyen ve gıda malzemelerini temin etmeye başladık.  Öyle ki, hijyen paketi yardımımız ulusal arenada takdir topladı ve öncü bir hareket halini aldı.
İlk etapta derneğimize kayıtlı olan yüzlerce ihtiyaç sahibinin acil ihtiyaçlarını karşıladık. Fakat  bu zorlu süreç nedeniyle derneğimize yapılan başvuru sayılarının artmasına rağmen talepleri geri çevirmemek için yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, personelimizle birlikte  özveriyle çalışarak, gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan  paketleri hızlıca ihtiyaç sahiplerine ulaştırdılar.
 
Derneğimizin her yıl ramazan ayında gerçekleştirdiği < Bir Çocuk da Sen Giydir> kampanyasını pandemiden dolayı online bağış gecesi olarak düzenledik.Toplanan bağışlarla çocuklarımıza, gönüllerince bayramlıklarını alabilmeleri için, alışveriş çeki ve eğlenceli atıştırmalıkların bulunduğu hediye paketi dağıtımını gerçekleştirdik.
 
Yurtdışındaki birçok  mazlum kardeşimizi de bu süreçte unutmak olmazdı.  Onların mazlumiyeti de pandemi nedeniyle katbekat artmıştı. Hz. Zehra'nın şefkat eli, sizlerin dua ve destekleriyle onların da yaralarını sarıp sarmaladı.
  
Bu süreçte güzel şeyler de olmadı değil. Halkımızın daha kolay ulaşabileceği bir noktada daha iyi şartlarda ve daha kaliteli hizmet verebilmek amacıyla, Avcılar Tahtakale Mahallesinde açtığımız temsilciliğimizi büyüterek, bölgedeki Hz. Zeyneb'i Kübra Camii'nin altında bulunan yeni yerimize taşıdık. Temsilciliğimiz; camii alimleri, dernek yönetimi ve bölge halkının desteğiyle şimdiden bekleyen gözlere umut olmuştur.
 Değerli Canlar,
Bildiğiniz üzere Zehra Ana İlimler Akademisi bünyesinde uzun yıllardır muhtelif eğitimlerin yanı sıra, kadın ve çocuklarımız için Kur'an-ı Kerim eğitimi de vermekteyiz. Ancak pandemiden dolayı,yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı bu süreçte biz de uzaktan eğitime geçiş yaptık.
Bu sistemin en büyük avantajı, mesafe engeline takılmadan bütün canlarımızı bu derslere dahil edebilmek oldu. Özellikle “Minik Hafızlar Programı” adını verdiğimiz 4-9 yaş arasındaki çocuklarımız için gerçekleştirdiğimiz kısa Sûre ezber dersleri halkımız ve miniklerimiz tarafından oldukça rağbet gördü. 
 
Ayrıca bu önemli ve güzel günde; bizleri çok heyecanlandıran ve sizleri de mutlu edeceğine inandığım bir projemizin müjdesini de sizlere vermek istiyorum. Kurulduğumuz günden bu yana, tıpkı sizler gibi desteğini kurumumuzdan esirgememiş olan bir gönüllümüzün  önerisiyle, Zehra Ana Sahafı ismini verdiğimiz kütüphane projesinin çalışmalarına başladık.
Kur'an-ı Kerim'in ilk ayeti olan “Yaradan Rabbinin Adıyla Oku” emri gereği ve değerli liderimizin “ Bilge Nesil Bilge Toplum” düsturuyla, bütün kitap severlere hitap edecek şekilde düzenlenecek sahafımızın tüm geliri, ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin eğitim masrafları için kullanılacaktır. 
Tüm projelerimizde olduğu gibi bu projemize de desteklerinizi esirgemeyeceğinize inanıyoruz.
 
 
Değerli  Dostlar,
Şüphesiz yola çıktığımız ilk günden bu yana bu iyilik hareketindeki en büyük pay sahibi sizlersiniz.  Sizlerin maddi-manevi desteği ve kurumumuza duymuş olduğunuz güven, en büyük motivasyon kaynağımız olmuştur.
Pandemi, birçok bağışçımızı ekonomik olarak olumsuz etkilese de şahit olduk ki ,hiçbiriniz gerektiğinde ekmeğinizi bölüşmekten geri kalmadınız. 
Hamd olsun ki bizler komşusu açken tok yatamayan kullardanız. Rabbim kabul eylesin.  Allah hepinizden razı olsun, veren ellerinizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimize çok görmesin.
 
Değerli Kardeşlerim,
Yine bu yılın belki de en mutlu gelişmesine kısaca değinmek istiyorum.
Azerbaycan'ın Ali Baş Kumandanı, Kıymetli Cumhurbaşkanı Sayın
İlham Aliyev'in önderliğinde, Azerbaycan ordusunun kahramanlığı ve  halkının onurlu duruşuyla, şükürler olsun ki Karabağ'ımız azad oldu. Ve bu vatan meselesinde bir eş olarak Cumhurbaşkanı Sn. İlham ALİYEV'E, devlet birinci başkan yardımcısı olarak devletine ve bir anne olarak şehit, gazi annelerine destek olan Sn. Mihriban ALİYEVA'YA, bu örnek tavrı ve dik duruşu nedeniyle Türkiye'den vatanperver kadınlarımız adına teşekkür ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  “Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” sözünde olduğu gibi, devletimizle milletimizle bu zafere ortak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü biz iki devlet bir milletiz.
Bu vesile ile kırk dört günlük destansı zaferde koçyiğitler yetiştirip, cepheye göndererek,esaret perdesinin yırtılmasında büyük rol oynayan  Azerbaycan'ımızın şehit, gazi ve asker annelerini, dünya Müslüman kadınlar gününde bir kez daha saygıyla anıyorum.
Bu süreçte dilimizin ezberi olan o sözü bir kez de buradan tekrarlıyorum, “Karabağ Azerbaycan'dır”.
Yine  ülkemizde de şehit, gazi ve hali hazırda vatanımızı cansiperane koruyan askerlerimizi yetiştiren annelerimizin de Dünya Müslüman Kadınlar Günü'nü tebrik ediyor buradan saygıyla selamlıyorum.
 Kıymetli Dostlarım 
Hz. Zehra (sa)'nın mübarek viladeti nedeniyle hepinize tekrar göz aydınlığı sunuyorum. Yüce Allah; Fatıma, Onun babası, kocası ve on bir evladının yüzü suyu hürmetine bu sıkıntılı günlerin son bulmasını nasip eylesin. 
İmam Mehdi'nin zuhuru ile bizleri sevindirsin.
Hepinizi saygıyla selamlıyor, Allah'a emanet ediyorum.