ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Ali Asgar İstanbul’da Anıldı

14 Ağustos 2021 Cumartesi

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilcisi Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayının ilk Cuma günü Hz. Ali Asgar’ı Anma Programı düzenledi.

 

  Koronavirüs önlemlerine dikkat edilerek Türkiye ve Avrupa'nın en büyük sahnesi olan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen programın sunuculuğunu Mehdi Atam üstlendi.

 

Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den günümüze tüm şehitlerin anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program, Zeynebiye Camii İmamı Ehed Talan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

 

 

 

 

Kur'an tilavetinin ardından Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin faaliyetlerini anlatan tanıtım filmi gösterildi.

 

Tanıtım filminin ardından programın ev sahibi olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam selamlama konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi.

 

Konuşmasında Zehra Ana Iğdır Temsilciliği ile eş zamanlı olarak düzenlenen Ali Asgar Günü programına katılımın yoğun olduğunu belirten Atam, bununla birlikte Zehra Ana Iğdır Temsilciliğini daha büyük bir mekâna taşıyacaklarının haberini vererek yakın zamanda çalışmalarını bitirmeyi hedefledikleri temsilciliğin açılışına tüm halkımızı davet etti.

 

Konuşmasının devamında derneğin yardım faaliyetlerine değinen Atam, Erbain'de Necef-Kerbela arasındaki yürüyüş yolunda İmam Hüseyin ziyaretçilerine verecekleri hizmetle ilgili bilgi verdi.

 

Akabinde ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketi ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Atam, Zehra Ana Derneğinin başlattığı Yangın Yardım Paketi kampanyasıyla ilgili bilgi verdi.

 

Bu izzetli meclislere katılımın önemine değinen Atam, konuşmasını dualarla sonlandırdı.

 

 

Program Ehl-i Beyt Meddahı Emir Hüseyn'in okuduğu sinezen ve mersiyeler eşliğinde devam etti.

 

 

Sinezen ve mersiyelerin ardından Caferi Alimler Birliği Başkanı Ayetullah Seyit Seccad Karakuş konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Tekvir suresi 8-9. ayetlerini yorumlayarak başlayan Karakuş, “Din ve mezhep ayırmaksızın katledilen çocukların hangi suçtan dolayı öldürüldükleri sorulacaktır. Hiçbir din ve mezhepte çocukların ölümünün sebebi olamaz.” cümleleriyle Hz. Ali Asgar'ın şehadetine atıfta bulundu.

 

 

Ardından Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Çebi, yangın ve sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyerek, vefat edenlerin ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu. Birlik ve beraberlik mesajı veren Çebi, Ehl-i Beyt aşıklarına ve 11 yıldır Ali Asgar Günü Programını tertip eden Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine şükranlarını sundu.

 

 

Yapımı hızla devam eden Türkiye ve Avrupa'nın en büyük inanç ve kültür merkezi olan Zeynebiye Camii tanıtım videosu yayınlandı.

 

Program Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Farig Boradigahi'nin okuduğu sinezen ve mersiyeler eşliğinde devam etti.

 

 

Zehra Ana Gençlik Kolları Başkanı Aslıhan Açık'ın okuduğu ahd duasına tüm katılımcılar eşlik etti.

 

 

Son olarak Ehlibeyt Meddahı Seyyid Farig Boradigahi, Emir Hüseyni ve Mehbub Gudsi okudukları mersiye ve sinezenlerle katılımcıları göz yaşlarına boğdular.