ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Zehra Kaçan’ın Iğdır Ali Asgar Günü Konuşması

16 Ağustos 2021 Pazartesi

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye ve AvrupaTemsilcisi Zehra Ana Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Kaçan’ın Ali Asgar Günü Konuşması

Bismillahirrahmanirrahim
 
Selam olsun Hüseyn'e, selam olsun evlatlarına ve vefalı yaranlarına, selam olsun kundağı kana boyanan büyük şehit Ali Asgar'a ve selam olsun Peygamberin hayalı gelini, Asgar'ın cefakeş anası Rubab'a! Hz. Rubab'ın derdiyle hemdert olan, bu Hüseynî mecliste yerini boş bırakmayan siz değerli Ehlibeyt dostlarına Selam olsun!
 
Zamanımızın İmamı Hz. Mehdi başta olmak üzere seyyidlerimize, müçtehitlerimize, alimlerimize, Kerbela'nın ilahi mesajını alan ve gönlü Hüseyin ile olan tüm Ehlibeyt dostlarına başsağlığı arz ediyorum.
 
Bu yıl Iğdır'da dördüncüsünü düzenlediğimiz, Uluslararası Ali Asgar Günü programına katılımlarından dolayı, Iğdır Valimiz Sayın Hüseyin Engin Sarıibrahim başta olmak üzere, Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ferdi Turan, Iğdır Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Aralık Belediye Başkanı Sayın Mustafa Güzelkaya, Iğdır İl Emniyet Müdürü Sayın Dr. Oğuzhan Yonca, Iğdır İl Müftüsü Sayın Dr.İrfan Açık, Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Sayın Şeyh Zeki Tumay, Caferi Alimler Birliği Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Iğdır Temsilcisi Sayın Şeyh Behlül Salmanlı, Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Üyesi Sayın Şeyh Ali Rıza Bozan, Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Üyesi Sayın Veli Beder, Ak Parti Iğdır İl Başkanı Sayın Ali Kemal Ayaz, Değerli Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi, ayrıca bu izzetli mecliste yerlerini boş bırakmayan diğer köylerimizin Camii, Dernek yönetimleri, Alimleri ve Cemaatleri, Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına aramızda bulunan yönetim kurulu üyesi Sayın Nejla Güneş, Iğdır Temsilcimiz Sayın Rugeyye Sevgison Yılmaz, ve Hz. Ali Asgar meclisini boş bırakmayan siz değerli Ehlibeyt aşıklarını saygıyla selamlıyor, şükranlarımı sunuyorum.
 
Uluslararası Ali Asgar Platformu Türkiye ve Avrupa Temsilcisi olarak, en kapsamlısı İstanbul ve Iğdır'da olmak üzere, Türkiye ve Avrupa'da onlarca şehirde Ali Asgar Günü merasimleri organize ederek, dünyanın her köşesinden Lebbeyk Ya Ali Asgar sedasının yükselmesini amaçladık. Kendi küçük, makamı büyük, masumiyet ve mazlumiyetin timsali olan Hz. Ali Asgar'ın adına bu izzetli meclislerin düzenlenmesi ve katılımınızın önemi çok büyüktür. Aynı zamanda Kerbela ya dair sorgu ve farkındalık yaratması açısından da çok önemlidir.  Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmaları ben kıymetli alimlerimiz Şeyh Zeki Tümay ve Şeyh Bahtiyar Kamacı'ya bırakarak, yılda bir kez buluştuğumuz bu organizasyonda sizleri faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirmek istiyorum.
 
Değerli Ehlibeyt dostları, 
bildiğiniz üzere yıllardır Iğdır'da sizlere hizmet veren Zehra Ana Derneği, yıl içerisinde her ay düzenli olarak yüzlerce ihtiyaç sahibine erzak ve et dağıtımı yapmaktadır. Sizlerin desteğiyle yapılan bağış oranında bu dağıtımlar bazen ayda birden fazla ya da içeriği zenginleştirilmiş bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bununla birlikte yine derneğimize yaptığınız adak kurban bağışları ve Kurban Bayramın da kardeş payı olarak derneğimize getirdiğiniz etleri eşit bir şekilde paketleyip ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız.
Ayrıca her yıl Ramazan ayında kendi çocuklarınızdan önce ihtiyaç sahibi çocukları düşünerek yaptığınız bağışlarla binlerce çocuğumuzu gönüllerine göre giydiriyor, ailelerinin hayır dualarını alıyorsunuz.
Yine Nevruz bayramında yavrularımızı nasıl mutlu edebiliriz düşüncesiyle başlattığımız nevruz payı kampanyası ile çocuklarımıza hazırladığımız çerez, çikolata ve oyuncaktan oluşan hediye paketleriyle onların bayram sevinçlerine vesile oluyorsunuz.
 
Ayrıca her yıl düzenli olarak yaptığımız kermeslerle ve mutfağımızda kendi ellerimizle yaptığımız mantı, erişte ve lahmacun günleri ile dernek gelirlerimizi artırmayı amaçlıyoruz.
 
Değerli konuklar, tüm bu zahmetli işleri yorulmadan, bıkmadan, özveri ve gayretle hiçbir karşılık beklemeden sadece Allah rızasına talip olarak yapan Zehra Ana Derneği Iğdır Temsilciliği yönetimine, fahri gönüllülerine şahsım ve sizlerin adına çok teşekkür ediyor, mükafatlarını Hz. Fatıma'nın eliyle almalarını yüce Allah'tan diliyorum.
 
Derneğimizin asli görevi ve var olma sebebi olan yardım çalışmalarının yanı sıra, kültürel ve mektebî konularda da, Hz. Fatıma'nın doğum günü ve dünya Müslüman kadınlar günü gibi emsalsiz programlar organize etmekteyiz. Bir önceki yıl hizmete açtığımız Erbain çadırına da özellikle değinmek istiyorum. Dünyanın her köşesinden İmam Hüseyin'e lebbeyk demek üzere yola çıkan milyonlarca Ehlibeyt dostuna hem hizmet etmek, hem de kültürümüzü tanıtmak üzere açtığımız hizmet çadırında,
Allah nasip ederse bu yıl da olacağımızı belirtmek istiyorum. Derneğimize ileteceğiniz ihsanlarınızla bir önceki yılda olduğu gibi bu yıl da yüzümüzün akıyla hizmet vermeyi umut ediyoruz.
 
 
Değerli Zehra Dostları
 
Bildiğiniz üzere, Merkezi İstanbul da bulunan Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yaklaşık 7 yıl önce Iğdır Temsilciliğini  hizmetinize sunmuştur..Desteğinizle Iğdır'da başlatmış olduğumuz, bu iyilik hareketinin  her geçen gün büyüyor olması  sebebiyle ve  hizmet kalitesini arttırmak amacıyla , Hem ihtiyaç sahiplerini hem de hayırseverlerimizi en güzel şekilde ağırlayabileceğimiz, bununla birlikte gayretli hanımlarımızın ihtiyaç sahipleri için yaptıkları ürünleri daha rahat bir ortamda üretip sizlere sunabilmeleri için, daha büyük bir mekana taşıma  ihtiyacı hasıl olmuştur. Bununla ilgili olarak bu anlamlı günde Iğdır temsilciliğimiz ile ilgili güzel gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum, Zehra Ana Derneği Iğdır Temsilciğimiz Allah'ın izniyle yakında yeni mekânında sizlerin hizmetine açılacaktır.
Yeni yerimizde doğum günü, sünnet, mevlüt, kına gibi yemekli organizasyonlarınıza ev sahipliği yapacak bir salonumuz; ihtiyaç sahiplerinin gönüllerine göre ev eşyaları ve kıyafetlerini seçip alabilecekleri ürünlerin bulunduğu bir iyilik merkezimiz bulunmaktadır. Yine sizlerin desteğiyle İnşallah çalışmalarını kısa süre içerisinde bitirmeyi hedeflediğimiz temsilciliğimizin açılış törenine, şimdiden tüm hayırseverlerimizi davet ediyoruz.
Bütün bu organizasyonlarımızın, çalışmalarımızın ve emeklerimizin tek bir amacı var, o da bekleyen gözlere bir umut olabilmek… 
Sizlerin bağışlarıyla bizler sadece veren el ile alan el arasında bir köprü vazifesi görmekteyiz. Bu bilinçle hareket etmekteyiz. Bu vesileyle bütün hayırseverlerimize başkanımız Sayın Meftune Atam ve yönetimi adına teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
 
 
Değerli Dostlar
 
Geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir şekilde vuku bularak ciğerlerimizi dağlayan orman yangınları ve akabinde yaşanan sel felaketinden dolayı hepimize geçmiş olsun. Bu yangın ve sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Söndürme çalışmalarına ve sonrasında yardım hareketine katılan herkese teşekkür ediyoruz. Zehra Ana Derneği olarak halkımızın da talebi üzerine, orman yangınlarından etkilenen bölgeler ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için “Yangın mağduru kardeşine sen de destek ol.” sloganıyla belirlediğimiz yangın yardım paketimizin, bedeli 50 TL'dir. AFAD ile organize bir şekilde gerçekleştireceğimiz yardım çalışmalarımızda, Yangın yardım paketimizin içeriğini bölge halkının ihtiyaçları doğrultusunda AFAD belirleyecektir. Dilerseniz bağışlarınızı derneğimize iletebilirsiniz. İkinci aşamada ise TEMA Vakfı ile ortaklaşa yapmayı düşündüğümüz “Ali Asgar Hatıra Ormanı” projesinin çalışmalarını da başlatmış bulunmaktayız.
 
 
Sözlerime son verirken; Yüce Rabbim den hepinizin her ne haceti varsa babel hevaic Hz. Ali Asgar'ın eliyle almanızı diliyorum. Rabbim birlik beraberliğimizi bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin inşallah. Rabbim bu cennet vatanımızı bizler çok görmesin, tüm afet ve belalardan korusun. Allah eza darlığınızı kabul etsin. 
Gözyaşınız bol olsun.
 
Saygılarımla Hepinizi Allah'a Emanet ediyorum.