ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Uluslararası Ali Asgar Günü İstanbul'da Anıldı

8 Ağustos 2022 Pazartesi

Atam konuşmasında özellikle şu cümleleri vurguladı; “Öncelikle ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişmeyi amaç edinen Zehra Ana Derneği olarak, düzenlediğimiz bu programların her biri için ayrı fon oluşturduğumuzu bilmenizi isterim.”

Dünya Ali Asgar Platformu Türkiye Temsilcisi Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem Ayı'nın ilk Cuma günü Hz. Ali Asgar'ı Anma Programı düzenledi.
 
Türkiye ve Avrupa'nın en büyük Amfi Tiyatrosu olan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen programın sunuculuğunu Mehdi Atam üstlendi.
 
Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den günümüze tüm şehitlerin anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program, Zeynebiye Camii İmamı Ehed Talan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
 
Kur'an tilavetinin ardından Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin faaliyetlerini anlatan tanıtım filmi gösterildi.
 
Tanıtım filminin ardından programın ev sahibi olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam, selamlama konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi.
 
Konuşmasına başlarken
“Dünya Ali Asgar Platformu, Türkiye ve Avrupa Temsilcisi Zehra Ana Derneği olarak, en kapsamlısını merkez ofisimizin bulunduğu İstanbul Halkalı'da düzenlediğimiz Ali Asgar Günü programı, Iğdır Temsilciliğimiz ve yakın zamanda açtığımız Kars Temsilciliğimiz ile birlikte, Türkiye'nin birçok noktasında tüm dünya ile eş zamanlı olarak tertiplenmektedir.” şeklinde belirten Atam, programlara emek veren ve katılan tüm Hüseyin dostlarını selamladı.
 “Beni de en çok etkileyen; olağanüstü insanlık örneği sergileyen iki sahne var. ” diyerek, kendisini etkileyen iki önemli sahne olduğunu belirten Atam, bu sahnelerde Hz.Abbas ve Hz.Rubab'ın gösterdiği haya, vefa ve adanmışlığa duyduğu hayranlığı vurguladı.
 
Konuşmasının devamında Zeynebiye & Zehra Ana Erbain Çadırı'nın, Necef-Kerbela arasındaki yürüyüş yolunda İmam Hüseyin ziyaretçilerine verecekleri hizmetle ilgili bilgi veren Atam, “Orada kullanılmak üzere derneğimize ulaştıracağınız ihsan ve nezirlerinizle bu kutsal hizmette en büyük pay sahibi sizlersiniz.” diyerek halkımızın desteklerini beklediğini belirti.
 
 
 
Bu izzetli meclislere katılımın önemine değinen Atam, konuşmasını dualarla sonlandırdı. 
Dernek Başkanı'nın konuşmasının ardından 2011 yılından günümüze kadar düzenlenen Zehra Ana Derneği Ali Asgar Günü Programları Nostalji Klibi yayınlandı.
 
 
Ardından Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Çebi, selamlama konuşmasını yaptıktan sonra tüm Ehlibeyt dostlarına başsağlığı diledi.
 
Ardından yapımı hızla devam eden Türkiye ve Avrupa'nın en büyük İnanç ve Kültür Merkezi olan, Zeynebiye Camii Tanıtım Videosu yayınlandı.
 
Yayınlanan klibin ardından, Türkiye Caferileri Lideri Sayın Selahattin Özgündüz konuşmalarını yapmak üzere Lebbeyke Ya Huseyn nidaları eşliğinde sahneye davet edildi. 
 
 
Selamlamaları ile konuşmasına başlayan Özgündüz, “İyilerle olmak, kötülerden teberri etmek, erdemdir elbet.” diyerek devam etti. “Buraya bugün niçin mi toplandık? Ali Asgar'ın hakkıydı Muharrem'in bir gününün ona adanması ve en kutsal günün, Cuma'nın. O beşik boş kaldı, bir ananın kucağı boş kaldı. O ana Peygamber'in vefalı geliniydi, Esedullah Haydari Kerrar'ın cefakeş geliniydi. Sıddıka-i Kübrâ Fatime-i Zehra Seyyidetül Nisa Şah-i Zenan Fatime-i Zehra'nın iffetli, edepli, vefalı geliniydi. Kucağı boş kaldı.” dedi. Özgündüz Hz. Rubab'ın 6 aylık susuz şehidi Hz. Ali Asgar'ı kaybetmesinin acısına değindi. Konuşmasının devamında Kerbela olaylarında Hz. Ali Asgar'ın rolünden bahsetti. Özgündüz bu olayları anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Sözlerini sonlandırırken Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kerbela hakkında hazırladığı hutbenin yüz bini aşkın camiide yayınlandığını ve bu hutbenin herhangi bir hurafe içermediğini belirterek, teşekkür etti.  
 
 
 
Özgündüz'ün konuşmasının ardından, Zeynebiye & Zehra Ana Erbain Çadırı 2021 yılı çalışmalarını gösteren faaliyet klipleri yayınlandı.
 
Ardından Ehl-i Beyt Meddahı Hacı Zahir Mirzevi, Ali Asgar Mersiyesi'ni okumak üzere sahneye davet edildi. Program, okunan mersiye ve sinezenler ile devam etti.
 
Ahd Duasını okumak üzere sahneye çıkan Canan Öztürk, tüm anneleri çocukları ile birlikte sahne önüne davet etti. Tüm salonla birlikte Ahd Duasını okumalarının ardından program Ehl-i Beyt Meddahı Hacı Zahir Mirzevi'nin okuduğu sinezen ve mersiyeler eşliğinde son buldu.