ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Uluslararası Ali Asgar Günü Iğdır'da Anıldı

9 Ağustos 2022 Salı

Iğdır, Hz. Ali Asgar (as)'ı Andı

Iğdır Yeraltı Çarşısı Üstü'nde gerçekleşen programın sunuculuğunu Ali Demirtekin üstlendi.
 
 
 
Programa Vali Yardımcısı Ömer Said Karakaş, Iğdır Belediyesi Başkan Yardımcısı Ferdi Turan, Emniyet Müdürü Dr. Oğuzhan Yonca, İl Müftüsü Dr. İrfan Açık, Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Said Saadettin Türkan, Camer Başkanı Aladdin Yanardağ, İlahıyatçı Dr. Hasan Ocak ve çok sayıda Ehlibeyt dostu katıldı.
 
 
 
Bedirden Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkaleden günümüze tüm şehitlerin anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışı yapılan program, Ş. Ramazan Çıyrık'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
 
 
 
Çıyrık'ın ardından programın ev sahibi olarak Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Iğdır Temsilcisi Rugayye Sevgison Yılmaz açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Katılımcıları selamlayan Yılmaz, başta İmam-ı Zaman (af) olmak üzere tüm Ehlibeyt dostlarına Hz. Ali Asgar'ın şehadetinden ötürü başsağlığı diledi.
 
 Protokolü selamlayarak, Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni tanıtan Yılmaz, konuşmasını sonlandırırken “ Tüm bu işleri yorulmadan, bıkmadan, özveri ve gayretle, hiçbir karşılık beklemeden, sadece Allah rızasına talip olarak yapan, İstanbul Merkez Yönetimi'ne, tüm gönüllülerimize ve halkımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.
 
 
 
 
Yılmaz'ın ardından kürsüye selamlama konuşması yapmak üzere Iğdır İl Müftüsü Dr. İrfan Açık davet edildi. Açık, konuşmasına başlarken sıcağa rağmen Ehlibeyt Aşıkları'nın meydanı boş bırakmayarak İmam Hüseyin'e gösterdikleri bağlılıklarını vurguladı. Ehlibeyt sevgisinden bahseden Açık, özellikle camiilerin birleştirici özelliklerine değinerek ötekileştirmenin, ayrıştırmanın yapılmaması gerektiğini söyledi, Peygamber Efendimiz ve Ehlibeytine selamlarını sunarak sözlerini noktaladı.
 
 
 
Dr. Müftü Açık'ın ardından kürsüye Cabir Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Iğdır Temsilcisi Ş. Behlül Salmanlı davet edildi. Konuşmasına Ehlibeyt Dostlarını selamlayarak başlayan Salmanlı, sözlerine Ehlibeyt sevgisinden bahsederek devam etti. İslam'da ilmin önemini vurgulayan Salmanlı, Hz. Hüseyin'in Kerbela'daki rolüne de değindi. Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine son verdi.
 
Ali Demirtekin, tüm anneleri çocukları ile birlikte Ahd Duasını okumak üzere sahnenin önüne davet etti. Ardından Ş. Ali Rıza Bozan'ın Ahd Duasını okuması ile birlikte tüm Ehlibeyt Aşıkları çocuklarını Zamanımızın İmamı Hz. Mehdi [af] ‘ye adadı.
 
Ardından Ünlü Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi, mersiye ve sinezenlerini okumak üzere sahneye davet edildi. Program, okunan mersiye ve sinezenler ile son buldu.