ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hz. Ali Asgar(as), İstanbul’da anıldı.

21 Temmuz 2023 Cuma

Dünya Ali Asgar Günü Platformu Türkiye ve Avrupa Temsilcisi Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, tüm dünya ile eş zamanlı olarak Hz. Ali Asgar(as)’ı anma programı düzenledi.

Avrupa'nın en büyük amfi tiyatrosu Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde gerçekleşen “Ali Asgar Günü” programının sunuculuğunu Mehdi Atam üstlendi.
Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye, Çanakkale'den günümüze tüm şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, program Caferi Alimler Birliği Üyesi ve Bağcılar İmam Ali Camii İmamı Kemal Otay'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Zehra Ana Derneği'nin faaliyetlerini anlatan tanıtım filminin ardından Zehra Ana Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam, selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.
Sözlerine misafirleri selamlayarak başlayan Atam; 
Hz. Ali Asgar(as)'ın şehadetinden ötürü İmam-ı Zaman(af) başta olmak üzere, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'e ve tüm katılımcılara başsağlığı arz etti.
“1400 sene önce Kerbela Çölü'nde dehşetli ve hazin hadiseler vuku buldu. Bunlardan biri de altı aylık süt emer Ali Asgar'ın babasının kucağında üç başlı okla boğazından vurularak şehit edilmesiydi.Peki kimdir Ali Asgar? Asırlar önce yaşanan bu hadiseyi bugün meclisler düzenleyerek hala anıyor olmamızın sebebi nedir?
Ali Asgar bir simgedir, mazlumiyetin simgesidir, düşmanın zalimliğinin Hakk'ı yok etmek adına hangi boyutlara ulaşabileceğinin delilidir, kanıyla dini yeniden yeşertendir. O'nun şehadeti, zalime karşı hüccetin kemale erdiği noktadır. Kerbela hadisesi ile ilgili her sorgunun en keskin cevabıdır.
Biz bugün Hz. Ali Asgar'ı anarken, dünyaya Kerbela'nın ilahi mesajını duyuruyor ve Hakk'ın tarafında olduğumuzu haykırıyoruz. Bugün bu izzetli mecliste kucaklarınızda yavrularınızla bu meclisin sahibi İmam-ı Zaman'la ahitleşmek ve Ehlibeyt'e bağsağlığı vermek üzere yerlerinizi boş bırakmayarak Hz. Zehra'nın kırık kalbini serinlettiniz. Allah Ehlibeyt'in yanında her daim yüzünüzü ak etsin.”
Atam'ın konuşmasının ardından duygusal anlar yaşatan “Geçmişten Günümüze Ali Asgar Günü” klibi yayınlandı. Nostalji klibinin ardından kürsüye Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden konuşmalarını yapmak üzere davet edildi. Kuuzugüden konuşmasında:
“İmam Hüseyin'in en küçük evladı, Ali Ekber ve Ali Evsad'ın kardeşi, babasının kucağında Medine'den hicret eden Ali Asgar, henüz bir bebek iken Yezid ordusu tarafından katledilmiştir…
1343 yıldır yürekler yanar, ağıtlar yakılır da bu acı dinmez, azalmaz! Altı aylık bir bebeği şehit edenlere binlerce kez buradan Cenab-ı Allah'tan lanetler diliyorum. O günü, Ali Asgar'ı unutturmamak bizim boynumuzun borcudur.” diye belirtti. 
Ardından Zeynebiye & Zehra Ana Derneği Erbain Çadırı'nda yapılan hizmetleri özetleyen klip seyircilere sunuldu.
Klip sonrasında 
Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz konuşmalarını gerçekleştirmek üzere kürsüye davet edildi. Tüm katılımcıları selamlayarak sözlerine başlayan Özgündüz:
“Ehlibeyt'in kadınına erkeğine, büyüğüne çocuğuna, hepsine selam olsun İstanbul'dan. Rubab'a özel selamımız var. Ali'nin vefalı gelini, Zehra'nın vefalı gelini, Peygamber'in vefalı gelini. Kundaktaki yavrusunu kuzu kurbanlık olarak İslam'a feda eden o onurlu, şerefli, vefalı hanımı İstanbul'dan selamlıyoruz. Rubab'a selam olsun!” diyerek Hz. Rubab'ın vefasına ve metanetine dikkat çekti. Özgündüz sözlerine şöyle devam etti: “Bizim kalbimiz Peygamber ve hanedanıyla beraber atmaktadır. Onların bayram ettiği, şad olduğu günde, biz bayram eder, şad oluruz. Resul-i Ekrem'in, Sıddıqa-yi Kübra Fatime-i Zehra'nın, Ali Murteza'nın, Hasan-ı Mücteba'nın, Eba Ebdillah-il Huseyn'in ağladığı günde de biz ağlarız, yaslı olduğu günde biz yaslı oluruz…Onların sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.”
 
Özgündüz'ün ardından Ehlibeyt Meddahı Seyyid Taleh Boradigahi, mersiye ve sinezenleriyle Ehlibeyt dostlarını göz yaşlarına boğdu.
Ahd Duası'nı okumak üzere sahneye çıkan Aslıhan Açık'ın tüm salonla birlikte Ahd Duası'nı okumasının ardından programa katılan Hz. Ali Asgar(as) desteleri sahneye davet edilerek, Meddahımız eşliğinde sine vurdular. Program, Hz. Abbas(as)'ın ve Hz. Zeynep(sa)'nın bayraklarının salonda ziyarete açılmasıyla son buldu.