ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

İstanbul'da Kutlu Doğum Coşkusu (Foto)

26 Eylül 2016 Pazartesi

İstanbul'da Kutlu Doğum Coşkusu (Foto)

Dünyanın bir çok yerinde büyük bir coşku ile kutlanan Hz. Muhammed (sav)'in ve İmam Cafer-i Sadık (as)'ın doğum günü münasebetiyle İstanbul Halkalı'da Rahmet Güneşi ve İslam'da Kardeşlik Konfenransı düzenlendi.

Dünya Caferi Alimler Birliği (CABİR), CEM Vakfı ve Uluslararası El-Mustafa Üniversitesi, Hz. Muhammed (sav) ve İmam Caferi Sadık (as)'ın mübarek doğum günleri dolayısıyla Muhammed Fuzuli Gösteri Merkezi'nde düzenledikleri ve büyük bir coşku ile kutlanan viladet programına ilgi büyük oldu. Zeynebiye Basın Danışmanlarından Kasım Alcan'ın sunduğu program, dünyaca ünlü Kuran karisi Abdul Hasan Muhammedpur'un Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından CABİR Genel Sekreteri Musa Ayaztekin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Ayaztekin hoşgeldiniz konuşmasının ardından, "Günümüz İslam dünyasında gaflete düşmüş durumdayız. Biz Müslümanlar yüzyıllarca iftirak konularıyla birbirimize sırt çevirdik ve emperyalistler Müslümanları Müslümana kırdırdı. Bu konferans alemlere rahmet Peygamber'imizin felsefesine katkıda bulunmaktadır." dedi.

Ayaztekin'in konuşmasının ardından Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Tebriz Cuma İmamı ve Rehber'in Temsilcisi Ayetullah Şebisteri, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer Dede, CABİR Başkanı Hasan Karabulut, Uluslararası El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Resul Abdullahi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Temsilcisi Bekir Derin sahneye davet edildiler.

Konuşmacılar yerlerini aldıktan sonra Cem Vakfı Zakiri Volkan Yılmazer deyiş ve nefeslerini söylemek üzere sahneye çıkarak "Adı Güzel Kendi Güzel Muhammed ve Şahım Eyvallah" isimli parçalar ile gönüllere seslendi.

Yılmazer'in ardından, CABİR Başkanı Hasan Karabulut salavatlar eşliğinde katılımcılara seslendi. Karabulut tebrik konuşmasıyla sözlerine başlayarak "Hz. Muhammed (sav)'den önce gelen tüm peygamberler O'na biat etmiştir. Nasıl olur da Allah-u Teala tüm peygamberlerden Hz. Muhammed (sav)'e biatlarını istemiştir? Allah tüm peygamberlerin Hz. Muhammed (sav)'in azametini, yüceliğini, üstünlüğünü kabul etsinler istemiştir ve Allah-u Teala peygamberlerden ahit almıştır. Hz. İsa Mesih kendisinden sonra gelecek peygamberin müjdesini vermiştir. Bu, O'ndan sonra gelen peygamberin kendisinden üstün olduğunu gösterir. Tüm peygamberler O'nun müjdecisi olmuş ve kendilerinden vasıf olarak daha yüce olduğunu bildirmiştir.

Kuran bizi birbirimizi sevmeye davet ediyor. Birbirimize karşı mütevazi olmaya çağırıyor. Vahabiler'in elinde insanlık bozuluyor. Bizler Sünni, Alevi, Caferi olarak Muhammedî'yiz diyor ve böyle birbirimizi kucaklıyoruz." dedi.

Karabulut'un konuşmasının ardından, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer Dede hoşgeldiniz konuşmasının ardından, katılımcılara seslendi. Özer "Hz. Muhammed (sav)'in doğumu İsa Mesih gibi yıldız alametine benzer. Peygamber Efendimiz ömrü boyunca cahiliyye ile uğraşarak sosyal paylaşımı bizlere sundu. Bizler O'na ve Ehlibeyt'ine saygı gösterirsek, şefaatine nail oluruz. Bu yolun sonu barış ve kardeşlik içerisinde bitmelidir. İnsanlık kendi içinde ilahi fırsatı aydınlatıcı kılmazsa o gemi içerisinde hepimiz zayi oluruz. Muhammed Mustafa ve Ali evlatları olarak eline, diline, beline sahip ol, yaratandan ötürü yaradılanı sev diyerek birey olmaya çalışıyoruz. Cenab-ı Allah tüm Ehlibeyt sevdalılarının huzurunu daim etsin. İmam Cafer-i Sadık, dedesi Muhammed Mustafa gibi toplumu ilmi ve bilimi ile aydınlatmıştır." dedi.

Özer Dede'nin ardından, Ayetullah Cevad Subhani'nin İran'dan ilettiği tebrik mesajı izletilerek Kevser-i Darul İbadi Tevaşih Grubu sahneye davet edildi. Grup, "Muhammed Resulullah" isimli parçayı seslendirerek Muhammedî aşkı gönüllere nakşettiler.

Tevaşih Grubu'nun seslendirdiği parçaların ardından hoşgeldiniz konuşmasıyla katılımcılara seslenen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz "Bu gün itibariyle 20 Yanvar Şehitleri'ni de Bedir'den Kerbela'ya, Kerbela'dan Çanakkale'ye bütün şehitlerimizle birlikte anarak, şehitlerimizi selamla ve rahmetle anıyorum. Resul-u Ekrem'in kutlu viladeti, 6. İmam, İmam Cafer-i Sadık (as)'ın kutlu viladeti ve Vahdet haftası münasebetiyle tüm Müslümanları kutluyorum.

Resul-u Ekrem varlığın kalbidir, varlık O'nun nurundan yaratılmıştır. O'ndan daha üstün bir varlık yoktur. O dünyaya cehaletten, vahşetten, merhametsizlikten, adaletsizlikten kurtuluşu getirmiştir. O'nun doğumu dünyayı aydınlatmıştır. En asil özgürlüğü O getirmiştir insanlığa. O'nun getirdiği ilim, irfandandan yararlanan insanlar olarak ona minnet borçluyuz.

Mehdi'nin zuhuruna kadar hak ehli hep azınlıkta kalmıştır. Çünkü hakka gidebilmek için egemen cepheyi ve kendi içinizde olan bencilliği, dünyevi hesapları yenmek zorundasınız. Bunu yenmek Amerika'yı yenmekten daha zordur. Peygamberin getirdiği kusursuz medeniyetin karşısında Mekke'nin otoritesi eski cahiliye törelerine dönme peşine düştüler. Bunun karşısında, Ali, Fatıma, Hasan, Hüseyin, Zeynel Abidin, Muhammed Bagır (as) gerekeni yaptılar. Caferi Sadık (as) binlerce talebesiyle de İslamı kurtarmıştır. Yıldızların sayısı kadar farklılığımız olsa da güneş doğunca bütün farklılıklar kaybolup gider. Biz farklılığımızla biriz, çünkü aynı geminin yolcularıyız, aynı şanlı bayrağın altındayız." şeklinde konuştu.

Özgündüz'ün sık sık salavatlarla kesilen konuşmasının ardından, Cuma İmamı ve Rehberin Temsilcisi Ayetullah Şebisteri, İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin selamlarını ileterek, "Allah, insanların kamil insan olmasını, yüce insanlara benzemesini buyurmuştur. Peygamber-i Ekrem vahdet-i kelimeye davet etmiştir. Dünyada bir milyar Müslüman, iki milyon siyonist var. Müslümanlar müttefik olursa, eziyet edenler yok olur. İmam Cafer-i Sadık (as) Peygamber öğretilerini bizlere nakletmiştir. Gelin müttefik olalım, İslamı amel edelim. " dedi.

Şebisteri'nin birlik ve beraberlik mesajları içeren konuşmasının ardından, İstanbul İl Müftülüğü İlahi Korosu mikrofona davet edildi ve okudukları "Ya Resul Selam Aleyke" isimli parçayla büyük beğeni ve alkış topladılar.

İlahi Grubu'nun ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı Temsilcisi Bekir Derin selamlama konuşmasının ardından "Üzerinde durmak istediğim husus, kardeşlik hukukudur. Peygamberin bize öğrettiği İslam kardeşliği.  Allah için olan sevgi, haksızlıklara karşı durmayı gerektirir. Müslüman çevresine güven vermek zorundadır. Müslüman, kardeşini küçük görmemeli ve haksızlık etmemelidir. Allah için sevmek kişiye huzur verir, topluma esenlik getirir. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece Allah da onun yardımında olur. Allah Resulü ve ashabı kardeşliğin en güzel örneği olmuştur. Müslümanların tüm insanlıkla eşit olduklarının bilincinde olmuşlardır. Allah Resulü merhamet ile insanları kucaklamış ve paylaşmayı öğretmiştir. Tarağın dişleri gibi eşit olan müslümanlar birbirlerinin kardeşleridirler." şeklinde konuştu.

Bekir Derin'in konuşmasının ardından Uluslarası El Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Resul Abdullahi hoşgeldiniz konuşmasını yaparak "Peygamberimiz nasıl, neden, ne özelliklere sahipti ki muhalefetlere rağmen, tüm kalplere tesir etti? Peygamberimiz, iki esastan ötürü buna kadir oldu. Elinde olan ebedi mucize Kuran idi, ikincisi ise O'nun ahlakı idi. Özet olarak cevap budur. Peygamberimiz, mantık ve ilme önem veriyordu. Peygamber, hakkı hak ile tebliğ etti. Peygamber amaca odaklanmıştı. Peygamberin kendi ahlakı ve sabrı da diğer etkendi." dedi.

Binlerce Ehlibeyt aşığının büyük katılımı ile gerçekleşen tören, CABİR tarafından düzenlenen Makale Yarışmasın'da dereceye girenlere ödülllerinin takdim edilmesiyle son buldu.