ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Zeynebiye'de 20 Yanvar (Foto)

26 Eylül 2016 Pazartesi

Zeynebiye'de 20 Yanvar (Foto)

Azerbaycan Şehitleri, Kanlı Yanvar Günü'nün yıldönümünde 20 Ocak Pazartesi günü İFA Spor Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen programla anıldı.

20 Yanvar (Ocak) Katliamı'nın 24. yılında Azerbaycan şehitleri Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz başta olmak üzereAzerbaycan Eğitimci Kadınlar Birliği Başkanı Şarkiye Memmedova ve yönetim kurulu üyeleri, Azerbaycan İstanbul Konsolos Yardımcısı Tural Hüseyinaliyev, Haçmaz Cuma İmamı Seyyid Zaur, Zehra Ana Dernek Başkanı Meftune Atam, Zehra Ana Azerbaycan Okulu Müdürü Serdar Koca'nın katılımıyla Zeynebiye'de anıldı.

Şehitler için saygı duruşu ve Türkiye ile Azerbaycan'ın milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende, Zehra Ana Azerbaycan Okulu Müdürü Serdar Koca sahneye davet edilerek katılımcılara seslendi.

Koca, Zehra Ana Azerbaycan Okulu'ndan ve faaliyetlerinden bahsettiği konuşmasında şunları dile getirdi: "Azerbaycanlı çocuklarımızın en azından okuma yazmayı öğrenebilecekleri bir kurs açma fikrini, Zehra Ana Derneği büyük bir fedakarlık örneği sergileyerek hayata geçirdi ve Azerbaycanlı ailelerimizin hizmetine sundu. Şu an 77 öğrenciye Azerbaycan Tahsil Nazırlığının müfredatına uygun eğitim vererek, Azerbaycan Devleti’ne bağlı, milli değerlerini özümsemiş bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu kardeşlerimize sadece ders anlatmıyor, sosyal hayatın bir parçası olmaları için de gayret gösteriyoruz."

Koca'nın konuşmasının ardından, 20 Yanvar Katliamı ve Şehitleri için hazırlanan klip izletildi.

İzletilen klip sonrasında Azerbaycan Eğitimci Kadınlar Birliği Başkanı Şarkiye Memmedova kürsüye davet edildi. Memmedova, teşekkür ve selamlarını sunmasının ardından "Türkiye ve Azerbaycan bir ağacın gövdesi gibidir. Neresine diken batsa orası sızlar. Sizler bugün çok büyük zahmet çektiniz. 20 Yanvar'ın sebebi, Rus emperyalistlerinin zamanında işgal ettiği ülkelerde yükselen milli özgürlük hareketini boğmaktır. Onları uzun müddetçe esir vaziyette tutmaktır." dedi.

Memmedova'nın konuşmasının ardından, Azerbayan Okulu öğrencilerinin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşandı.

Okunan 20 Yanvar Şiirleri sonrasında, Azerbaycan Haçmaz Cuma İmamı Seyyid Zaur katılımcılara seslendi. Zaur; "Böyle anlamlı bir günde soydaşlarımızla ve sizlerle beraber bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Dik duruşuyla dünyaya örnek olan bu halka ve Selahattin Özgündüz'e minnetlerimi bildiriyorum. Eğer geçmişe bakarsak görürüz ki, bu milletin başına gelen bütün musibetler Allah, Peygamber ve O'nun pak Ehlibeyt'ine olan muhabbeti yüzünden gelmiştir." dedi.

Seyyid Zaur'ur ardından Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz kürsüye davet edildi. Özgündüz, "Zehra Ana Derneği başlatmış olduğu bu anlamlı eğitim hareketiyle yaralı kalbimize küçücük de olsa merhem oldu. Çocuklarımız bu proje ile, hüviyetsiz, kimliksiz, şahsiyetsiz yetişmekten kurtulmalı. Soydaşlarımıza yardımcı olanlardan Allah razı olsun. 20 Yanvar'ı anmak için buradayız, şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onlar bize bir meşale yaktılar. Ruhları Allah katında yücedir. Onlar öldüğü gün azad oldu." şeklinde konuştu.

Özgündüz'ün anlam dolu konuşması ile tören son buldu.