ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Mübariz, Azerbaycan Okulu’nda Anıldı (Foto)

26 Eylül 2016 Pazartesi

Mübariz, Azerbaycan Okulu’nda Anıldı (Foto)

Azerbaycan Milli Kahramanı Şehit Seyyid Mübariz İbrahimov’un, doğumunun 26. yılı Zeynebiye Azerbaycan Okulu’nda coşku ve gururla kutlandı.

7 Şubat Cuma akşamı gerçekleşen törene, Azerbaycan okulu öğrencileri, Zehra Ana Derneği yöneticileri, veliler ve gençler büyük ilgi gösterdi. Törende katılımcılara seslenen Azerbaycan Okulu Müdürü Serdar Koca “Bugün buraya Şehit Mübariz’in doğum gününü kutlamak için toplandık. Allah onun ruhunu şad etsin” diyerek programla ilgili kısa bilgi verdi.

 

Daha sonra sınıflara geçen katılımcılar, öğrencilerin Mübariz ile ilgili şiirlerini dinlediler. Pasta ikramının ardından verilen hediyeler de, Azerbaycanlı öğrencilerin sevinçlerini katladı. Okul öğretmenleri de hediyelerini Zehra Ana Derneği Başkan Yardımcısı Fatma Taşdemir ve yönetim kurulu üyesi Zehra Kaçan’dan aldı.

 

Törenin ardından Zeynebiye.com’a açıklamalarda bulunan Azerbaycan Okulu Müdürü Serdar Koca, Azerbaycan Devleti’nin milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek amacıyla bu tarz etkinliklerin süreceğini vurgulayarak “Şehit Mübariz, Azerbaycan gençliğinin önünde çok önemli bir numunedir. Vatanı için canından geçen bu yiğit, Azerbaycan milletinin topraklarından vazgeçmediğini tüm dünyaya gösterdi. Bu yüce Şehidimiz Mübariz İbrahimov’a vefa amacıyla bir araya geldik. Biz şehitlerimizi asla unutmayacağız; onların hatıralarını zihnimizde hep diri tutacağız. Bu bize güç, işgalcilere korku verecek” dedi.

 

7 Şubat 1988’de dini ve milli değerlere bağlı bir Seyyid ocağında dünyaya gelen Mübariz, “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bırakıp 19 Haziran 2010’da mayın dolu araziyi geçti ve onlarca işgalci askeri öldürdü. Azerbaycan devleti, uzman çavuş Mübariz İbrahimov’u Milli Kahraman ilan etti. İşgalci Ermenistan ise, bu bozgun karşısında sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirdi. Yaşadıkları bu şok hezimetten dolayı, Şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne birkaç ay teslim etmemişlerdi. Terörist Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile korkmuşlar ki ellerini bağlamışlar ve cesedin üzerinde yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayınlamışlardı.

 

Şehit cenazesi Bakü'ye getirildiğinde Azerbaycan halkı İbrahimov'u yüreğine gömüyordu. Ülkenin dört bir yanında adına törenler düzenlendi, cesaretine, yiğitliğine şarkılar bestelendi, şiirler yazıldı.