ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Hocalı Soykırımı Halkalı'da Anıldı (Foto)

26 Eylül 2016 Pazartesi

Hocalı Soykırımı Halkalı'da Anıldı (Foto)

Hocalı Soykırımı'nın, 22. yılında İstanbul Halkalı'daki anma töreninde işgalcilere lanet yağdı; Türkiye'deki Ermenistan'a mesajlar gönderildi.

Hocalı'ya Adalet Haftası etkinlikleri çerçevesinde başta Azerbaycan olmak üzere dünyanın dört bir yanında anma törenleri düzenleniyor.

Türkiye'de düzenlenen en kapsamlı etkinlik Halkalı Zeynebiye'de gerçekleşti. Yakın tarihin en büyük soykırımının anıldığı törene İstanbul'un dört bir yanından genç yaşlı binlerce kişi katıldı.

Törene başta Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz olmak üzere, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov, MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya, İstanbul Milletvekilimiz Ali Özgündüz, Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Kabine Başkanı Elmaddin Mehdiyev, Azerbaycan Milletvekili ve dönemin Hocalı Kaymakamı Elman Memmedov, Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas, sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri ile binlerce kişi katıldı.

Şehitlerin ruhu için Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Türkiye-Azerbaycan Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan törende TBMM'de sesimiz olan Atila Kaya ile Ali Özgündüz selamlama konuşmaları yaparken Azerbaycan Cumhuriyeti Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Elşad İskenderov adına İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Kabine Başkanı Elmaddin Mehdiyev katılımcılara seslendi.

Zehra Ana Azerbaycan Okulu öğrencilerinin şiir ve koro ile yer aldığı programda Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov, Azerbaycan Milletvekili ve dönemin Hocalı Kaymakamı Elman Memmedov ve Azerbaycan Milletvekili Akil Abbas da konuşma yaptılar.

Zeynebiye TV üzerinden canlı yayınlanan törende son konuşmayı Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz yaptı. Özgündüz'ün konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

"Hepimiz Mübariz, Karabağ'a Gireriz" "Karabağ Ermeni'ye Mezar Olacak" "Türkiye-Azerbaycan İki Bedende Bir Can" sloganlarının atıldığı soykırımın 22. yıldönümünde Zeynebiyeliler şehitlerin unutulmadığını ve unutulmayacağı bir kez daha gösterdiler.