ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

İstanbul'da Hz. Fatıma İzdihamı (Foto)

26 Eylül 2016 Pazartesi

İstanbul'da Hz. Fatıma İzdihamı (Foto)

Hz. Peygamber Efendimizin sevgili kızı, cennet kadınlarının hanımefendisi Hz. Fatıma (sa) 1443. doğum yıldönümünde, İstanbul'da görkemli bir törenle anılıyor.

"Babasının Annesi" Hz. Fatımat'uz Zehra (sa) doğum yıldönümünde tüm dünyada anılıyor. İslam dünyasındaki en görkemli törenlerden birine İstanbul ev sahipliği yapıyor.

20 Nisan Pazar günü Zehra Ana Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen kutlama töreni, Türkiye'nin en büyük amfiteatrı olan Muhammed Fuzuli Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi. Her kesimden Ehlibeyt sevdalılarının büyük ilgi gösterdiği törene yurtiçi ve yurt dışından da önemli isimler katıldı.

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Cem Vakfı Alevi Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer, Tahran Milletvekili Dr. Lale İftihari, İslami Aktivist Merziye Haşimi, Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Ş. Hasan Karabulut ve alimlerimiz, Zeynebiye Derneği, Caferider, İfa Spor Kulübü yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve binlerce Ehlibeyt aşığının katıldığı tören, 4. Hayat Pınarı Bilgi Yarışması'nın ödüllerinin verilmesinin ardından, Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Çanakkale’ye ve Çanakkale’den günümüze kadar vermiş olduğumuz bütün şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Dünya Caferi Alimler Birliği üyelerinden ve Hz. Ali Ekber Camii İmamı Ş. Rasul Nur'un Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, semazen gösterisi, çocuk korosu, zakir ve kutsal topraklara ziyaret çekilişleri gibi birbirinden güzel sunumlar gerçekleştirildi.

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Meftune Atam'ın hoşgeldiniz konuşmasının ardından izletilen tanıtım filmi, salonda duygusal anlar yaşattı.

Tanıtım filminin ardından sahneye davet edilen Zehra Ana Çocuk Korosu, salonda coşkulu anlar yaşattı.

Koronun ardından Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Ş. Hasan Karabulut kürsüye davet edildi. Karabulut, Hz. Fatıma (sa)'nın faziletlerinden bahsederek, bütün kadınların O'nu örnek alması ve O'nun yaşantısını kendi hayatlarına uygulamaları gerektiğini söyledi.

Karabulut'un ardından kürsüye davet edilen Cem Vakfı Alevi Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer, İslam'ın Hz. Fatıma (sa)'ya verdiği önemden bahsederek, günümüzde kadınlara yapılanın haksızlık olduğunu belirtti.

Zakir Volkan Yılmazer'in Ehlibeyt'in zikredildiği deyiş ve nefeslerinin ardından kürsüye İslami Aktivist Merziye Haşimi davet edildi.

İslam diniyle ve Caferilik inancıyla nasıl tanıştığını anlatarak başladığı konuşması büyük ilgiyle dinlenen Haşimi, "Fatıma’tuz Zehra’nın hayatından söz etmek, eski bir hikaye anlatmak değil, bugün nasıl yaşamamız gerektiğini gösteren bir örnektir. Fatıma’tuz Zehra bize sevgiyi öğretti. O bize Allah'ı nasıl sevmemiz gerektiğini öğretti. O, bir evlat anne babayı nasıl sever, bir kadın kocasını nasıl sever, bir anne çocuklarını nasıl sever, bize öğretti." dedi.

Haşimi'nin ardından kürsüye davet edilen Tahran Milletvekili Lale İftihari, Hz. Fatıma (sa)'nın hayatından alınması gereken büyük dersler olduğunu, günümüz kadınlarının bir meta olarak görüldüğünü, oysa İslam'ın kadına büyük değer verdiğini söyledi.

Program, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün konuşmasıyla devam etti. Özgündüz, son dönemlerde Şia aleyhine yazılan yazılara değinerek, Şia'ya laf edenlerin, önce kendi kusurlarını örtmesi gerektiğini söyledi. "Evi camdan olan, başkasının evine taş atmaz" atasözünü hatırlatan Özgündüz, birçok kitapta yazılanlar söylemeye bile haya ettiğini söyledi. Daha sonra İfa Spor Kulübü'nün başarısını tebrik eden Özgündüz, Muhammed Fuzulü Gösteri Merkezi'nin geçmişini anlattı. Mafyadan, kendi hemşehrilerinden ve hatta devletten bile o alanın nasıl ve ne şartlarda korunduğunu anlatan Özgündüz, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'e hitap ederek, yapılan protokolün biraz daha genişletilmesini ve İfa Spor Kulübü'nün profesyonel lige çıkması için destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Fetullah Badem Tasavvuf Ekibi'nin sahnelediği semazen gösterisi ve ilahilerle devam eden program, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz'in konuşmasıyla devam etti.

Karadeniz, kendi kızının da doğum günü olduğunu ve adının Zehra olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, başka programları olmasına rağmen bu programa ayrı bir önem verdiğini ve burada olmayı çok istediğini söyledi. Dünya Müslümanlarının mutluluğunun, Fatıma'nın izinden gitmek olduğunu belirten Karadeniz, O'nun kokusundan mahrum olunmadan sürdürülen bir hayatın âb-ı hayat olduğunu söyledi.

Ardından yapılan çekilişlerle 9 kişi Meşhed, Kerbela ve Umre ziyareti kazanırken, onlarca kişiye de çeyrek altın hediye edildi.